banner1

Bahara ceza Ramazana teşekkür

Hani Orhan Veli Kanık diyor ya “Beni bu güzel havalar mahvetti” diye. Aman diyeyim virüs uzak ellere falan göçüp gitmedi, aşı da bulunmadı. Bizim için bu kadar çok personel gece gündüz mücadele ederken, görevi başında şehit düşen pek çok sağlık görevlisi varken tedbiri elden bırakmayalım. Havalar ısınınca virüs azalır dedik; ama artmaz umarım.  Huuu size diyorum önlemleri bırakmayın. Ayrıca öyle her bahara, yaza da pabuç bırakmayın. 
Ben buradan bütün yetkililere sesleniyorum; hatta ihbar ediyorum. Bahar insanları dışarı çıkmaya teşvik ediyor, bahara da ceza kesin efendim.
Korona virüsü önlemleri kapsamında Türkiye’de kuralları çiğneyen pek çok insana cezai işlem uygulandı. Önlemler yavaş yavaş gevşetilmeye başlandı. Havalar ısınınca pek çok insan da dışarı çıktı. AVM’ler açıldı. Bazı insanlar da AVM’lere girebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Dün bütün haber kanallarında AVM görüntüleri vardı.
“Efendim merhaba, ne aldınız ne ihtiyacınız vardı?” dedi muhabir.
“Bir ihtiyacım yoktu gezmek için girdim.” diye cevap verdi AVM içinde gezen bir erkek vatandaş.
Sonra başka bir kanala geçtim.
“Efendim neler aldınız AVM den mi çıkıyorsunuz?” diyor başka muhabir, üç kadın vatandaşa.
“Eksikler bitmedi, dün de geldik bu üçüncü gidip gelişimiz.” diye cevap verdi üç kadın vatandaş.
Memleketimin manzaraları yaz yaz bitmez durum biraz değil baya psikolojik; ama baharın da suçu var bahara da ceza kessinler. 
Ve Ramazan On bir Ayın Sultanı
Öyle bir zaman da geldi ki mübarek Ramazan ayı insanın içini bir huzur kapladı. Kim ne derse desin, dünyada ne yaşanırsa yaşansın, on bir ayın sultanı güneş gibi insanın içini, yüreğini ısıtıyor. Varsın kalabalık sofralar olmasın, mübarek ay mübarektir. Din toplumsaldır; ama ibadet kişiseldir. Bireyin evinde tek başına kaldığı şu günlerde “Bak ben yanındayım!” dedi, gönüllere su serpti şu karamsar günlerde Ramazan ayı. En belalı hastalıklar stresten, karamsarlıktan, inançsızlıktan, amaçsızlıktan, kötü düşüncelerden doğmuyor mu? Peki, bağışıklık için en çok neyi öneriyorlar? Dik bir duruş, sağlam bir psikolojik yapı, yaşama dair inanç, olumlu düşünce, stresten uzak kalmaya çalışmak… Bütün bunlar bizim dinimizde var zaten. Aradığımız şey dışarıda değil içimizde. Rabbim yenisine nasip etsin, sen ne güzelsin Ramazan ayı.
Yok muydu baharın hiç suçu?
Çiçeklerinin mis kokusu,
Ciıvıl cıvıl böceği kuşu,
Baharda da arasınlar suçu…
Tık tık…
Kim O?
Geldi Ramazan’ın huzuru.
Elif Çınar 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursu
Nursu - 2 hafta Önce

Çok doğru baharı saçlarından tutamadik hayaller hayatlar

Ferah A.
Ferah A. - 2 hafta Önce

Bu kadar şey arasında keşke sadece Ramazanı düşünsek gerisini Allah'a havale edebilsek duyarlılığınız için teşekkürler

MUSTAFA YIGIT
MUSTAFA YIGIT - 2 hafta Önce

Bayramın gelişiyle inşAllah virüs biter çifte bayram olur kaleminize sağlık

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27