banner1

Birinci Sınıf Velisi Olmak


Merhaba sevgili okurlarım,
Ben de birinci sınıf velisiyim. Birinci sınıf farklı bir durumdur. Veliye iş düşer çünkü çocuğun yardıma ve paylaşıma ihtiyacı vardır. Çocuğa destek olmak ve paylaşımcı bir profil çizmek gerekir. 5 yıl önce kızım birinci sınıfa başladığında hatırlıyorum da çok zorlanmıştık, çizgiler, ödevler, sorumluluklar, okula alışkanlıklar, bir sayfanın kapanıp bambaşka yeni bir sayfanın açılması… İlk defa birinci sınıf velisi olacak pek çok anne babanın kafası da karışık. Hatta kaygı ve soru işaretleri ile dolu. Bu süreç ebetteki zor bir süreç ve hiç kimsenin suçu değil. Çocuklarımızın hiç suçu değil. Ama heyecanımız yitirmeden elimizden geleni de yapmalıyız. 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacı duyan birinci sınıfların ilk uyum haftasında 1 gün, sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde 21 Eylül’den itibaren yüz yüze eğitime geçeceğini duyurdu.
Biz bu süreçte neler yaşadık.
Okula giderek okul kaydımızı yaptırdık. Sınıflarımız oluştu ve öğretmenimiz belli oldu. Sınıf listelerimiz okulun web sitesinde ve EBA’ da yer aldı. EBA TV’de dersler başladı. www.eba.gov.tr de henüz birinci sınıflar için içerik yok. Çünkü çocuklar okuma yazma bilmiyorlar. Öğretmenimiz bizim için bir toplantı düzenledi. 
Bugün toplantıya gittim. Okulumuz gerçekten de çok temiz ve dikkatli. Kapıda ateşimizi ölçüp tek tek ismimizi yazıp öyle içeri aldılar. Maske kontrolü de var elbette ki. Bu arada okul kitapları da gelmiş, hazırlanmış. Okul kitaplarını da ücretsiz teslim aldık. Bizim nesil bilir, bizim zamanımızda okul kitapları hem çok pahalıydı hem de uzun kuyruklar ile alınırdı. 
Öğretmenimiz Sinan Bey toplantıya başladı. Bir saati aşkın onu dinledik gerçekten keyifli ve dolu dolu bir toplantıydı.
Toplantının özeti:
1-    Panik yapmayın. Bu süreç kayıp değildir telafi edilebilir. Elbette toparlanacaktır.
2-    Çocuklarınızın yanında sık sık pandemiden bahsetmeyin. Çocuklar zaten hijyen kurallarını çok iyi biliyorlar öğretelim; ama korkutmayın. Çocukları korkutursanız hayal kuramazlar.
3-    Birinci sınıf velisi olmanın sorumlulukları vardır. “Hadi bunu yap birazdan gelip kontrol edeceğim.” Demeyin. Yanına oturup birlikte başarın. 
4-    Birinci sınıf velisinin rüyasına “Ela” “Lale” gibi kelimelerin girmesi güzel bir şeydir. Komik ama gerçek. Çocuklarınıza mutlaka destek olun. Öğretmen okulda öğretir ama veli ile evde pekiştirilmesi gerekir.
5-    Harfleri erkenden öğretmeye çalışmayın. Yanlış öğrenmeyi düzeltmek zor bir durumdur. 
6-    Okul malzemesi alırken sade ve kaliteli malzemeler tercih ediniz.
7-    Kalem tutarken kalem tutuculardan destek alabilirsiniz.
Sinan öğretmen uzun uzun anlatırken bizler de dinledik. Belli ki okulu, velileri ve çocukları o da çok özlemiş. Sınıf ortamında öğretirken dönüt alabildiğini, uzaktan eğitimde dönütün zor olduğunu belirtti. Birkaç yıl önce kızım birinci sınıfa başladığında ilk gün dayanamayıp ağlamıştım. Sinan öğretmen çocuklarla kurduğu bağı anlatırken de aynı hissiyat yine geldi yamacıma. Hatta bir yerde gözlerim doldu. Çok duygulandım. 
Şöyle dedi Sinan Öğretmen:
“Ben bir çocuğun dağılan saçlarını ellerimle düzeltmezsem, pantolonunun ilikleyemediği düğmesini kapatmak için yardım edemezsem, ayakkabılarının bağcıklarını bağlamak için ona dokunamazsam, birlikte top oynayamazsak, ona dokunamazsam çocuk bana nasıl güvensin? Ticaret sonuç odaklıdır; ama eğitim süreçtir.” 

Öğretmenlerin hep bir B planı vardır. Öğretmenler işi çok yönlü düşünürler. Sinan öğretmen daha çok şeyler anlattı.  Toplantı biterken hepimize bir zarf verdi. Çocuklarımıza mektup yazmış. Eve gidince bu mektubu çocuklarımıza vermemizi istedi. 
Eve geldim, oğluma okul kitaplarını aldığımı ve öğretmeni ile tanıştığımı söyledim. Okulu, öğretmenini ve arkadaşlarını çok merak ediyor ve çok heyecanlı. Mektubu ona verdim. “Oku.” dedi. Okudum.
Mektupta şöyle yazıyordu:
“Sevgili Öğrencim,
Belki bu, hayatında aldığın ilk mektup. Aynı zamanda başkasına okuttuğun son mektup olacak. Mektubun kimden geldiğini eminim merak ediyorsun. Ben seninle bir an önce tanışmak isteyen öğretmeninim. Belki saçının, gözlerinin rengini bilemiyorum ama çok şirin bir çocuk olduğunu tahmin edebiliyorum. Artık ikinci yuvan olan okulumuza kavuşmana çok az zaman kaldı. Okulda neler yapacağımızı merak ediyor musun? Seninle çok güzel şeyler yapacağız. Oyunlar oynayacağız, resim yapacağız, şarkılar söyleyeceğiz. En önemlisi de okuma yazma öğreneceğiz. Artık sana gelen mektupları kendin okuyacaksın.
Seni göreceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum. Görüşmek üzere benim KÜÇÜK ŞİRİNİM.”     
Mektubun sol köşesinde çocukların merakını gidermek adına öğretmenin bir fotoğrafı sağ alt köşesinde ise şirinlerin resmi bulunuyor. Renkli ve ilgi çekici bir mektup. Emek verip düşünmesi öğrencilerine ne kadar değer verdiğini gösteriyor.
Mektubu okuduğumda oğlum çok mutlu oldu. Bir öğretmen uzaktan da olsa, bir çocuğun hatta bir sınıfın kalbine dokunmuş oldu.
Sinan Öğretmen’in, koşullar ne olursa olsun işine tutkuyla bağlı ve mesleğine vakıf bir öğretmen olduğu çok belli oluyor.  Sevgi dolu kalbi ve saygı dolu meslek aşkı ile öğrencilere ve velilere umut veriyor.  
Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Pandemi şartlarıyla sınanan bir eğitim sistemimiz var. Ülkemize Allah kolaylık versin. 
Her ne olursa olsun çocuklarımıza ümit verelim. Birinci sınıf velileri olarak görevlerimizin bilicinde olalım. Çünkü öğretmenlerimiz, okullarımız ve milli eğitim sistemimiz gerçekten çok emek veriyor. 
Teşekkürler Sinan Öğretmene…
Teşekkürler bütün öğretmenlerimize…

Elif Çınar 
 @elifcinarla

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nezahat Altın
Nezahat Altın - 1 hafta Önce

Satıra nasıl gireeceğimi bilemedim çünkü o kadar güzel anlatmışınızki bizde aldık 1 birinci sınıftayken öğretmenimizden mektup bundan 2 Sene önce çok güzel bir düşünce Sevda hocamız ben de çok etkilenmiştim iyi ki varsınız hocam bu süreçte de ilginizi hiç eksik etmediniz insAllah biran önce size kavuşuruz sevgileele

Gönül k
Gönül k - 1 hafta Önce

Sinan öğretmene hayran olmamak elde değil süreci çok iyi özetlemiş böyle öğretmeniniz olduğu için şanslısınız yazınız su gibi aktı teşekkür ederiz daha çok yazı istiyoruz

Kemal Kepenek
Kemal Kepenek - 1 hafta Önce

Tebrik ederim çok güzel bir yazı, elinize sağlık

İsmail Bakır
İsmail Bakır - 1 hafta Önce

Bir lise öğretmeni olarak Sinan öğretmeni kıskandım doğrusu.Sizin gibi duyarlı velilere,Sinan öğretmen gibi işine aşkla bağlı öğretmenlere selam olsun!

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27