ÇÖZÜM ODAKLI OLMALIYIZ

Covid 19 hakkında defalarca yazıldı, çizildi, kararlar alındı. Gerekli bakanlıklar ve yetkililer her defasında farklı yasaklar  uygulama kararı aldılar, alıyorlar. Bu zorlu günlerde bir çok vatandaş mağdur oluyor, garsonlar, müzisyenler, oyuncular, işletmeciler, esnaflar saya saya bitmiyor maalesef. 

Süreçte sağlık çalışanlarımız bu riske en fazla maruz kalanlar bu net bir şekilde ortada.Sağlık çalışanları denildiğinde sürekli sadece hemşire ve doktorlarımız söz konusu oluyor. Elbette ki her birinin verdiği emek, mücadele ve büyük fedakârlıklar var, bunu inkar etmek, onlara minnet duymamak en büyük haksızlık olur. Fakat bir çoğumuzun görmediği yada düşünmediği çalışanlarda var hasta bakıcı, temizlik görevlisi, sekreterler gibi ve bunların yanında elbette sokakların temizliğini sağlayan temizlik işçisi insanlarımız bence gösterdikleri sabırla, fedakârlıkla en az doktor ve hemşireler kadar teşekkürü, minneti, saygıyı hak ediyorlar. Her birine sonsuz minnet ve şükran duymalıyız. Güncel hayatımızda onların yüklerini, risklerini azaltmak için  elimizden ne geliyorsa yapmak bizim insanlık görevimizdir.

Her gün sayısı artan hastalarla hepsi daha fazla riske maruz kalmaya devam ediyor. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir ? Vatandaşlar bu virüse yakalandığında maalesef gidebilecekleri tek yer evleri oluyor, çoğu insanımız özellikle özel sektör çalışanları aralıksız çalışmaya devam ediyorlar, çünkü başka çareleri yok. Covid 19 testi pozitif çıkan bir insan evinde karantinaya gönderiliyor ama evinde ailesi var ve belki ailesi henüz virüse yakalanmadı, evine gittiğinde ailesine de bulaştıracak olması kaçınılmaz. Böylece tüm aile covid 19 oluyor ve hasta sayımız artıyor, hatta daha hastahaneden evine gidene kadar kimbilir kimlere bulaşmasına sebep oluyor yaşadığı çaresizlikle istemeden. Keşke bunca yasaktan önce virüse maruz kalan kişileri barındırmak onları ailelerinden ayrı yerlerde karantinaya almak gibi bir çözüm üretilmiş olsaydı, bu çok zor bir şey değil diye düşünüyorum çünkü her şehirde, ilçede öğrenci yurtları gibi bir çok kullanılabilecek  yer mevcut.

Bunun yanısıra saat kısıtlaması, bir çok işletmenin, okulların bir açılıp, bir kapatılması, kişiye göre değişen sokağa çıkma yasakları, tüm bunlar sadece sayıyı artırmaya ve maalesef ekonomiyi alt üst etmeye yarıyor. Çalışan kişiler işlerine devam ettiği için yasak olan zamanlarda evlerindeki ailelerinin korunması çok söz konusu olamıyor ne kadar dikkat edilirse edilsin. İşletmeler kapatıldığında bir çok vatandaş işsiz kalıyor yaşadıkları maddi zorluklar kadar psikolojik sorunlarda ister istemez meydana geliyor. Ülkemizde şuan eğlence sektörü dediğimiz sektörün tüm çalışanları mutfakta bulaşıkçısından sahnedeki müzisyenine kadar işsiz ve mağdur durumda. Çoğu evinin kirasını, faturasınıödeyemez halde, alınan kararlarla bu insanlar çok uzun süredir işsiz kaldılar ve bu şekilde bu virüsten dolayı işsiz kalan, evsiz kalan, mağdur olan insanlarımıza devletin bir şekilde sahip çıkması gerekiyor. Fabrika çalışanlarına virüs bulaşmayıp, eğlence sektöründe çalışanlara mı bulaşıyor yada bu virüs belirli saat aralıklarında mı aktif hale geliyor anlamış değilim.

Eğer gerçekten bu sorunu çözmek, Covid-19 belasından kurtulmak istiyorsak, bizler vatandaş olarak daha fazla üzerimize düşeni yapmalıyız, yetkililerde vatandaşını daha az mağdur edecek alternatif çözümler aramalı. Hasta sayısının artmaması için daha faydalı çözümler bulursak, Covid-19 virüsüne yakalanmış vatandaşlarımızı sağlıklarına kavuşana kadar evleri yerine devletin düzenlediği barınma yerlerinde barındırıp tedavilerini sağlar, vatandaş olarak gerçekten üzerimize düşen hassasiyeti gösterirsek bu sorunu çözebiliriz. Bu şekilde yasak getirip, çalışanların evlerine virüs getirme riskini kaldırmaz, esnafları, işletmeleri kapatıp AVM ve benzeri yerleri açık tutarsak, test sonucu pozitif çıkanları kendi imkanlarıyla evlerine göndermeye devam edersek aldığımızı söylediğiniz hiç bir önlemin faydasını göremeyiz. Sağlık sektörü çalışanlarımız başta olmak üzere her birimiz bu sürecin mağduriyetini yaşamaya devam ederiz.

Bu süreçte tabir-i caizse sağlıklarını hatta hayatlarını ortaya koyarak çalışan tüm çalışanlarımıza saygı ve minnetle teşekkür ederim. Bu zor süreçte işinden, gücünden olan tüm vatandaşlarımızın biran evvel işlerine kavuşmaları dileklerimle...
Sağlıkla kalın.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim Kurt
Selim Kurt - 2 ay Önce

Evet çok güzel olmuş evet bu sıralar en hassas konuyu yazmışsın kalemine yüreğine sağlık başarılarının devamını diliyorum

mustafa Toraman
mustafa Toraman - 2 ay Önce

Tesbitlerin ve önerilerin yerinde yazında guzel gayette akıcı üslubunu beğendim. Aferin Hoşçakal

Şemsettin kalın
Şemsettin kalın - 2 ay Önce

Metin Bey merhaba, yazılarınızı keyifle takip ediyorum , toplum sağlığı bilinçlendirme açısından güzel bir yazı paylasmissiniz

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27