En çok kadınlar işsiz kaldı

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisindeki köklü eşitsizlikleri genişlettiğini ve kadınların erkeklere kıyasla daha fazla iş kaybı yaşadığını açıkladı.

En çok kadınlar işsiz kaldı

Powell, Fed Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen Toplumsal Cinsiyet ve Ekonomi Konferansı'nın açılışında konuştu. Konuşmasında, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmayan Powell, Covid-19 salgınının ekonomideki köklü eşitsizlikleri genişlettiğine dikkati çekti.

"Ülke ekonomisinin tam potansiyeline ulaşması için cinsiyetler arasındaki uçurumun kapatılması gerekiyor"

Powell, kadınların Covid-19 salgını dolayısıyla erkeklere kıyasla daha fazla iş kaybı yaşadığına işaret ederek, Nisan 2020'de işsizlik oranının kadınlarda yüzde 16,1, erkeklerde ise yüzde 13,6 olduğunu anımsattı.

Salgın sırasında artan çocuk bakım sorumluluklarının birçok ebeveynin çalışma hayatını etkilediğini aktaran Powell, küçük çocukları olan annelerin salgın sırasında iş gücünden çıkma olasılıklarının önceki dönemlere kıyasla daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Powell, ülke ekonomisinin tam potansiyeline ulaşması için cinsiyetler arasındaki uçurumun kapatılması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27