Alman turiste Türkiye izni

Almanya, her iki doz aşıyı olup bunu aşı sertifikasına işletenlere, aşının üzerinden 15 gün geçtikten sonra seyahate çıkma özgürlüğü tanıdı. Aşılanan Alman turistler, Türkiye dahil, Akdeniz destinasyonlarında tatil yapabilecek.

Alman turiste Türkiye izni
banner14

Yaz sezonu yaklaşırken, Avrupalı turistlerin seyahat kısıtlamalarının kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusu. Bu konuda Avrupa Birliği’nin üç renk konusu tartışılırken, Almanya’dan bir adım geldi.

Sözcü’nün aktardığına göre, Almanya, aşı olan vatandaşlarına yurt dışına seyahat etme özgürlüğü getirdi. Şu ana kadar 4,5 milyon insanın her iki doz aşıyı da olduğu Almanya’da turistler, karantina veya PCR testi yükümlülüğü olmaksızın yurt dışına seyahat edebilecek.

Aşılanmış kişilerin virüs bulaşma riskinin ikinci haftadan sonra artık daha düşük olduğunu belirleyen Robert Koch Enstitüsü, buna ilişkin raporu Sağlık Bakanlığı’na sunuldu. Rapor cumartesi günü öğleden sonra da Eyalet Sağlık Bakanlıklarına iletildi. Rapor, aşılanmış kişilerin “Test- karantina konseptinden çıkarılabileceğini” öngörüyor.

Akdeniz ve ülke içi seyahat sözü

Bu raporu ülkenin popüler gazetelerinden Bild am Sonntag’a değerlendiren Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşılanmış kişilere, ellerindeki aşı pasaportu ile Akdeniz ve ülke içi seyahat sözü verdi.

Spahn, “Her iki doz aşısını olmuş kişiler, gelecekte otomatikman negatif test sonucu almış kişiler sayılacak. Şimdi bu bilgileri eyaletler ile birlikte yürürlüğe koyacağız” dedi.

Aşılanmış kişiler, ellerindeki aşı pasaportunu göstererek, Almanya’ya, Almanya dışı ülkelere veya AB üyesi ülkelere gidip gelebilecek.

Aynı şekilde, oteller ve alışveriş merkezleri ve işletmeler ile diğer “test mecburiyeti arayan” alan ve etkinlikler de, aşı pasaportuna sahip olanlara serbest olacak.

Aşılanmayanlar ise, özellikle risk bölgelerine giderken ve gelirken test yaptıracak ve yine karantina yükümlülüğü devam edecek. Yani aşılanmış olan Almanlar, Türkiye’ye “testsiz ve karantinasız” gidebilecek.

Ancak Türkler aşı pasaportu olmadığı için Almanya’ya gidemeyecek.

Aşı pasaportunda ne var?

Aşı pasaportunda, Almanya ve AB’de onaylanmış aşılar yer alacak. Bunlar; Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Türkiye’de kullanılan Çin aşısı ise henüz bu pasaportta yer almıyor.

Türkiye’nin, Çin aşısı ile bir aşı pasaportu hazırlayıp bunu AB’ye kabul ettirmesi ya da AB Aşı Pasaportu sürecine katılması gerekiyor.

Henüz AB’ye başvurmayan Çinli aşı üreticisinin AB’den kullanım onayı alması halinde de AB Aşı Pasaportu’na dahil olabileceğiz.

Aksi halde, Türklere başta vize sıkıntısı olmak üzere, test ve karantina mecburiyeti devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 10:00
banner44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27