banner1

'Geleceğin Şehirleri' toplantısına katıldılar

TÜBİTAK tarafından 8 Kasım’da Brüksel’de düzenlenen ‘Cities Of The Future 2019’ uluslararası proje pazarı etkinliğine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de katıldı. 31 farklı ülkeden katılımın olduğu etkinlikte 300’ün üzerinde araştırmacı ve sanayi temsilcisi proje ortaklıkları gerçekleştirmek için bir araya geldi.

'Geleceğin Şehirleri' toplantısına katıldılar
banner14
banner60

Ulaşım, enerji, çevre, bilgi ve iletişim teknolojileri, malzeme ve imalat teknolojileri ve gelecek nesil bataryalar konusunda çağrılara yönelik proje fikirlerinin konuşulduğu ‘Cities Of The Future 2019’ toplantısına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bürokratları da katılım gösterdi. Berlin’de gerçekleştirilen toplantıya dünyanın dört bir yanından araştırmacılar ve sanayi temsilcileri katılırken, proje paylaşımı ve gelişimi üzerine binin üzerinde ikili görüşme gerçekleşti. Türkiye’den etkinliğe Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Gürsu Belediyesi temsilcileri katıldı. 


Toplantıda konuşan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 2020 yılında Türkiye olarak Avrupa'daki fonlardan çok daha fazla faydalanma hedefimiz olduğunu ifade etti. Türkiye ve 30'un üzerinde ülkeden katılımcılarla birlikte geleceğin şehirleri üzerine bir toplantı gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Mandal, "Bu sadece bir konferans veya sempozyum değil. Bugün bine yakın ikili görüşme gerçekleşti" diye konuştu. Prof. Dr. Mandal, hızlı gelişen teknolojilerin geleceğin şehirlerinin tasarımında etkisi gibi konuları ele aldıklarını belirterek, etkinlikte uluslararası boyutta birlikte proje geliştirmenin görüşüldüğünü anlattı. Özel sektörden, üniversitelerden, araştırma merkezlerinden ve kamudan ilgili tüm paydaşların bir araya geldiği bir etkinlik düzenlediklerini vurgulayan Mandal, "Özellikle ülkemizin araştırmacılarının geliştirmiş oldukları teknolojileri veya gelişen teknolojileri Avrupa'daki kendi meslektaşlarıyla diğer ülkelerdeki araştırmacılarla bir araya gelip geliştirmeleri ve bunun için de Avrupa fonlarından destek alacak olmaları, bunun için ortak proje yazacak olmaları bizim için heyecan verici" değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Mandal, etkinliğin sadece 2020 yılında birlikte yapılacak projelere başvurmak için değil, aynı zamanda 2021 yılında başlayacak olan yeni AB programı olan Ufuk Avrupa'ya bir hazırlık noktası olduğunu belirterek, "2020 yılında Türkiye olarak Avrupa'daki fonlardan çok daha fazla faydalanma hedefimiz var. Onun ötesinde 2021 yılında başlayacak Ufuk Avrupa programı daha da heyecan verici olacak" diye konuştu. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 15:44
banner44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27