banner1

Gürleyikte yüzde 80'lik başarı sağlandı

Eskişehir Mihalıççık ilçesi Gürleyik Mahallesindeki ağaçlandırma sahasında fidanlar büyüyor. Yerleşim yerlerine yakın olan heyelan bölgesi ağaçlandırılması 3. yılında umut vaat ediyor.

Gürleyikte yüzde 80'lik başarı sağlandı
banner14
banner60

2016 yılında drenaj kanalları açılan ve 2 km boru döşenen 44 dekar büyüklüğündeki sahada heyelan durdurularak, yabani kiraz, dut, akkavak, kızılcık, mahlep, ceviz, ıhlamur, meşe türlerinden 3 bin 200 adet fidan dikilmişti. Son yapılan kontrollerde özellikle ceviz ve yabani kiraz türlerinin yöreye uyum sağlamadığı ve kurumalar olduğu görülmüştür.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, kuruyan fidanların sonbaharda yenileriyle değiştirileceğini ifade ederek, “Burası Çölleşme ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğün örnek bir projesi. Bazen sosyal medyada kurumalarla ilgili eleştiride alıyoruz. Tabi vatandaşlarımız bütün fidanlar hemen tutsun büyüsün istiyor ama buradaki önceliğimiz heyelanı önlemekti. Toprak sürekli köye doğru kaymaktaydı. Şimdi artık kaymıyor, fidanlarımızın da yüzde 80’i tuttu. Böylesi ekstrem bir saha için başarılı bir oran diyebiliriz. Kuruyan ceviz ve yabani kiraz fidanlarının yerine yeni fidanlar dikeceğiz. İlave olarak boşluklara da lavanta ve adaçayı dikilmesi de planlanmaktadır” dedi.

Sahadaki fidanlar büyüyüp meyve vermeye başlayınca Gürleyik halkının istifadesine sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 12:47
banner44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27