banner1

Sahte seçmene ve taşımaya dikkat!

CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, seçmen listelerinin askıya çıkması ile beraber tespit edilen hukuksuzluklar hakkında açıklama yaptı. Adar, İlçe Nüfus Müdürlüklerin çalışan bazı görevlilerin seçmen taşıma, aynı hanede kaçak seçmene göz yumma işlemlerine göz yumduklarının tespit edildiğini belirterek "yasa dışı işlemlere göz yumarak veya bilerek bu işlemleri gerçekleştirip suçu sabit görülen görevliler hakkında hukuki zeminde şikâyetçi olacağız" dedi.

Sahte seçmene ve taşımaya dikkat!
banner14

CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar’ın yazılı olarak yaptığı açıklama şöyle;

"Bilindiği üzere 31 Mart seçimlerinde oy kullanacak seçmen askı listesi 4 Ocak tarihinde açıklandı. Seçmen listelerinin kontrolü 17 Ocak tarihine kadar sürecek.

Ancak son günlerde İl Başkanlığımızca yaptığımız araştırmalar ve tarafımıza bildirilen şikâyetler doğrultusunda odlukça dikkat çekici durumlar ile karşılaştık. Bazı seçmenlerin başka seçim bölgelerine taşındığını, ikamet değiştirip yeni ikamet çıkardığı halde seçmen listelerinde olmayan seçmenlerin bulunduğunu, ikamet ettiği bölge farklı olmasına rağmen seçmen listesinde farklı bölgede görülen çok sayıda seçmen olduğunu tespit etmiş durumdayız. 

KAÇAK KAYITLARA RASTLANILDI

Bunun yanında bazı hanelerde orada oturmadığın halde o hanede ikamet ediyormuş gibi görünen birçok kayda da rastlanılmıştır. Öyle ki aynı hanede 20’den fazla kişinin ikamet ettiği ve hatta bazı hanelerde kaçak seçmenlerin oluşturulduğu tespit edilmiştir.

Öncelikle bu konuda vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranmaları gerekiyor. Kendi hanelerinin seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri, başka bir ikamet adresine geçmişlerse kaydını taşımaları, işlemlerin takipçileri olmaları gerekmektedir. 

NUFÜS MÜDÜRLÜKLERİ GÖZ YUMMAMALI

Ancak bu işlemlere doğrudan Nüfus Müdürlüklerinde çalışan bazı kişiler tarafından göz yumulduğu iddiaları gündeme gelmektedir.

Tüm bunların dışında son günlerde seçmen kâğıdını taşımak isteyen birçok seçmene Nüfus Müdürlüklerinden çeşitli bahanelerle zorluk çıkarıldığı, işlemlerin yapılmadığı hatta yasaların tanımadığı ölçüde taleplerde bulunulduğu şikâyetleri tarafımıza ulaştırılıyor. Bu konuda yasaların tanıdığı ölçüde işlemlerin yapılması ve seçmenlerin kaydının yapılması gerekiyor. 

HUKUKİ ZEMİNDE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İlçe Nüfus Müdürlüklerinde çalışan görevlilerimizi de görevini yapmaya davet ediyor, işini yapmayan, seçmenin talebini keyfi gerekçelerle karşılamayan ve yukarıda ifade ettiğimiz işlemlere göz yumarak veya bilerek bu işlemleri gerçekleştirip suçu sabit görülen görevliler hakkında hukuki zeminde şikâyetçi olacağımızın bilinmesini istiyorum." 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 00:39
banner7
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27