banner1

Irkçılık mı? Milliyetçilik mi?

Dünyanın bir çok yerinde geçmişten bugüne olduğu gibi ileride de etnik kökene, dile, dine, renge göre ayrıştırmalar olacak. Unutulan şey "İnsan" kelimesinin tek bir anlama geldiği. Kendi ülkemizden yola çıkalım. Daha güzel, birlik, bütünlük içerisinde nasıl yaşayabiliriz bunların üzerine konuşalım.

Bir çok insana TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ırkçılık olarak anlatılıyor. Şöyle ki;Türk Milliyetçisi bakış açısı bu topraklarda varolan birçok farklı etnik kökenden, dinden, dilden insanların bütününün milliyetçiliğini yapmak haklarını savunmaktır. Savunmayan kitlede bunu tabii ki IRKÇILIK olarak yansıtıyor. Ülkemizde ırkçılığı terörizme döken, yıllardır düşmanlık besleyen, hainlik yapan bir kitle var. Bunlar kendilerinden başka her kesimi suçlarken ırkçılıkla,faşistlikle kendilerinin misliyle bu şekilde olduklarını ve yetmez gibi kan dökerek, ihanet ederek, hainlik yaparak hayatlarını yaşarken sanki barış güvercini gibi bunları hiç yapmıyormuş gibi kendilerini savunurlar.

Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları bu cumhuriyeti kurarken hiç bir din, ırk, renk gözetmeden sadece bu ülkeyi, topraklari VATAN bilmiş herkes için kurdu. Her bir karışı kanla sulanmış, kazanılmış bu kutsal toprağın adına TÜRKİYE, bu topraklarda varolan milletin bütününe de TÜRK MİLLETİ dediler. Kısaca kimseyi ırkı, rengi, dini, dili, mezhebi ile ayırmadılar. Buna örnek verirsek; "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür." 1961 ANAYASASI Madde 54 yerinde bir örnek olur.

Şu an yurt dışında her hangi bir ülkeye giderseniz kimse size "Türkiye vatandaşı mısın?" diye sormaz, nereye giderseniz gidin, "Türk müsün?" diye sorarlar. Yani kimse dinine, ırkına, mezhebine göre sormaz, ayırmaz.

Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK bakın bu konuda ne kadar hassasmış ;
*Bastırdığı kağıt paranın üzerine Bozkurt koyduruyor.
*Yakın arkadaşlarına, Bozok, Bozkurt gibi soy isimler koyuyor.
*Üvey kızına Ülkü adını veriyor.
*Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumunu kuruyor.
*Asırlar sonra Türk adını vererek, Türkiye Cumhuriyetini kuruyor.
*İbrahim Çallı'ya "Ergenekondan Çıkış" tablosunu yapmasını istiyor.
*Petrolofisinin logosunu bozkurt yaptırıyor!
*Türk Tarih Tezini hazırlatıyor.
*Türk devrimlerini öze dönerek yapıyor.
Türk kültürünü yaşamın her alanında hakim kılmak için çalışmalar yapıyor.
Anadolu'da, unutulmuş, sinmiş, hor görülmüş Türklüğü şahlandırıyor..
"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. " diyerek kutlamış Türklüğünü haykırıyor...

Bir ırk olarak değil,bu topraklarda varolmuş milletimizden,hepimizden bahsediyor.Cumhuriyet öncesi Osmanlı tarihinde de bu milletten türkler diye bahsedilirdi ve halen öyle adlandırılıyoruz.

O yüzden bu topraklarda birbirimizi ayrıştırmanın,ötekileştirmenin hiç bir anlamı yok biz laz, çerkez, göçmen, yörük, türkmen, kürt gibi daha bir çok farklı etnik köken bir arada bir bütün olarak TÜRK MİLLETİYİZ. Bizim bunun milliyetçiliğini yapmamız lazım. Bizler etnik kökenlerimizin milliyetçiliğini yaparak ancak birbirimizi böleriz.

Tek bir millet olduğumuzu ve ayrıştırmamız gerekenlerin VATAN'a ihanet eden,birliğimize,bütünlüğümüze zarar verip bu yüce milleti parçalamaya çalışan hainler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bunu yaparkende savunduklarını iddaa ettikleri "KÜRT" etnik kökenli vatandaşlarımızın hepsini genelleme yaparak onlarla aynı safta görmemeliyiz.Çünkü onlar bununla besleniyor ve kürt milliyetçiliği üzerinden insanları kullanıyor.

Düşünün bu ülkede yaşayan her bir farklı etnik kökenden insanların dillerinde eğitim, hizmet, kimlik gibi isteklerinin olduğunu ne olurdu halimiz...

Sağcı, solcu, alevi, sünni, hepimizin ortak paydası VATAN. Vatanını,bayrağını seven herkes yüce TÜRK milletinin bir ferdidir. Burası, bu topraklar TÜRĶİYE CUMHURİYETİ, bayrağı TÜRK bayrağı, dili TÜRKÇE, milleti TÜRK MİLLETİ'dir. Vatanseverliğin ırkı, dini, dili, rengi yoktur.

O yüzden her nefeste gururla ;
"Ne mutlu TÜRK'üm diyene !..."

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Huriye subaşı toker
Huriye subaşı toker - 2 ay Önce

Evet akalemine sağlık,neyazıkkı çocukluktan başlayan andımızı söylerken ki heyecanımız hazmedilemedi ve artık söylenmiyor,evet ben gürcüyüm,ama öncesinde Türküm ve gururluyum

Selim Kurt
Selim Kurt - 2 ay Önce

Çok güzel yazmışsın Metin yüreğine kalemine sağlık başarılar her şey gönlünce olsun inşAllah

Metin BEKDEMİR
Metin BEKDEMİR - 2 ay Önce

Azına yüreğine kalemine sağlık kardeşim

Müesser
Müesser - 2 ay Önce

Eline yüreğine sağlık yolunda bahtında aaçık olsun

Murat sen
Murat sen - 2 ay Önce

Tebrik ederim, yazılarının başarılı bir şekilde devam etmesini dilerim

evren
evren - 2 ay Önce

dogru tektir. dogruyu kisilere gore yorumlamak gaflettir. dogruyu yazan kaleme helal olsun. ellerine saglik

Kadir BAYIROL
Kadir BAYIROL - 2 ay Önce

Metin kardeşim ; yazılarını zevkle okuyorum.kalemine kuvvet.Başarılar dilerim.

MustafaToraman
MustafaToraman - 2 ay Önce

oğlum hayat seni bayağı pisirdi şimdi de kaleminle olgunlasacaksin inşAllah Allah hakkında hayırlısını versin gidişat çok iyi

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27