banner1

İzlanda karşısındaki mağlubiyetinin iki ana nedeni...

"Kazanan kadro bozulmaz." klişesi ve önemli eksikler bugün Türkiye milli takımımızın İzlanda karşısındaki mağlubiyetinin iki ana nedeni. Takımın hem teknik hem de psikolojik olarak liderliğini yapan Mahmut Tekdemir'in yokluğu hem oyun içinde aradığımız tempoyu bulamamamıza sebep oldu hem de takım savunmasını toparlayan birinin yokluğunu hissettirdi. Tabi ki orta sahada mevcut olan tek sorun Mahmut'un olmayışı değil, aynı zamanda Dorukhan - Ozan ikilisinin aynı anda sahada bulunmasıydı. Fransa maçında görevi Pogba'ya özel markaj ve topa baskı olan genç orta saha başarılı bir oyun ortaya koyarken, şahsen ben bu maç genelinde kendisine bir misyon yüklenmediği için akan oyunda saha içinde kaybolduğunu düşünüyorum. Halihazırda zaten yaratıcılık konusunda sıkıntı çeken orta sahamıza Ozan Tufan da eklenince, özellikle 3.bölgede topla istediğimiz gibi oynayamadık. Defansif açıdan eksikliklerimize gelirsek zaten orta saha ve kanatların savunmaya katkılarından önce, savunma dörtlümüzün formsuzluğunu konuşmamız lazım. 

Bir başka önemli eksik de ilk maçın galibiyet golünü atan Cengiz Ünder'di. Fransa maçında hızı ile rakip stoper ve bekleri zor duruma düşüren Cengiz hakkında olumsuz olarak sadece pas kalitesini ve tercihleri olarak eleştirebilirdik. Bundan mütevellit Cengiz'in yokluğunda en az onun kadar hızlı, iyi bir şutör ve Cengiz'den çok daha iyi bir pasör olan Abdülkadir ile başlamak hem topun bizde kalmasında hem de katı İzlanda savunmasının arkasına sarkmakta isabetli bir tercih olurdu. 
 
İleri hatta Hakan Çalhanoğlu'nun istediği şeyleri sahaya yansıtamaması ve yaşı sebebi ile yorgunluk hasebiyle kötü bir performans sergileyen Burak Yılmaz, hayal kırıklığı yarattı. 

Muhtemelen yoldan geçen herhangi birine İzlanda maçını sorsak, "Duran toplarda dikkat etmek lazım, uzun boyları sıkıntı yaratabilir." diye genel bir yorum yapıp geçerdi. İki golü de duran toptan, benzer pozisyonlardan ve aynı futbolcudan yememiz trajikomik olsa da mantıksız olan tek şey bu değildi.

Dakika 80'den önce gereksiz ortalar ile 80'den sonra kaleci Mert'in sonra ısrarla uzun top kullanması, futboldan hiç anlamayan birine bile komik gelirdi. Eğer kafa topu indiremiyorsan ayağa oyna gibi düz mantık yerine atomu parçalamayı tercih ettik..

Ayrıca kötü performansına, vasat altı pas istatistiklerine rağmen sahada 90 dakika tutulan Ozan Tufan'da dikkatimi çeken detaylardan biri.

Öyle ya da böyle maçı kaybettik. Hiçbir şey bitmiş değil, takım çok umut vadediyor ve biz hala yüksek motivasyon ile turnuva gitmeyi hedefliyoruz.

YORUM EKLE

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27