Kaş yaparken göz çıkarmayın

Küresel ısınma, buzullar eriyor, mevsimler değişkenlik gösteriyor ve bir çok doğa olayına şahit oluyoruz. Bir çoğumuz farklı yollardan fidanlar bağışlıyor doğa için birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu ve bunun gibi doğa yararına işler yaparken doğada ve sokaktaki hayvanları da unutmuyoruz. Çok düşünceli, merhametli bir toplumuz özümüzde peki özümüzü kaybederek bunları yapıyor olabilir miyiz?

Eskişehir'de bir çok park, yeşil alan mevcut gezilip, oturulabilecek, piknik dahi yapılabilecek. Dikkatinizi çekti mi? İstisnasız hepsinde yerlerde çöpler, masalarda pislikler, vatandaş otursun diye yapılan banklar, masalar kırılmış, oyulmuş, ağaçların köklerine ateşler yakılmış. Aslında sadece Eskişehir'de değil ülkemizin her yerinde manzara aynı, sahillerde, ormanlarda, parklarda ve bunları yapanların büyük kısmı o doğaya ağaç bağışlayan insanlar maalesef. Yani yaptığınızı zannettiğiniz iyiliğin hiçbir anlamı kalmıyor bu güzelliklere sahip çıkmadığınız sürece.

Sokak hayvanlarına sahip çıkıyoruz ama sokağa çıkmıyoruz. Günümüzde hemen her sokakta köşe başlarında yada kaldırımlarda yemek artıkları, kemikler görmeniz mümkün efendim, sokağa yayılan koku da cabası. Evet sokak hayvanlarına sahip çıkmalıyız fakat sokağı batırarak çevreyi kirleterek değil. Bu çok zor birşey değil o kadar basit ki bir pet şişeyi dahi kesip mama kabı yapabilirsiniz.

Demem o ki; bu şehir, parklar, doğa, hayvanlar hepsi bizim için kıymetli ve bu dünyada yalnız yaşamıyorsunuz. Çöpünü yere atacaksan gitme sen doğaya o güzelliklerden, o imkanlardan faydalanma arkadaş, sokak hayvanını beslerken o hayvanın yaşadığı sokağı çöplük yapacaksan besleme arkadaş çünkü sizin bu bilinçsiz şekilde yaptığınızı zannettiğiniz güzellikler inanın gerçek anlamda bunları düşünen insanları rahatsız ediyor. Sokakta kedi, köpek görüyoruz seveceğiz hayvanın her yeri yemek pisliği içinde çünkü yapılan yuvaların önü, sağı, solu yemek artıklarıyla dolu öylece getirilip dökülmüş güya hayvanları beslediniz, iyilik yaptınız. 

Lütfen eğer bağışladığınız fidanların doğaya faydalı olmasını istiyorsanız o doğaya sahip çıkın, sokak hayvanlarını gerçekten korumak istiyorsanız onların yaşam alanlarına sokakların temizliğine önem verin. Yolda bir şeyler yediniz, içtiniz mi pisliğini yerlere atmayın. İnanıyorum, inanmak istiyorum kimse evinde yemeği yere döküp yemiyordur, yada yediği içtiği şeyin çöpünü yere atamıyordur. Lütfen gün geçtikçe sadece şehir olarak değil ülke olarak daha da yaşanmaz hale geliyor.

Bir de şöyle bir zihniyet var tabii; sokaklar batacak ki temizlik işçileri işsiz kalmayacak, onların vazifesi bu herkes işini yapacak, diyen bir zihniyet de var bu ülkede maalesef. Sadece fidan bağışlayarak, yada ulu orta kaldırımlara, köşe başlarına öylece yemek artıklarını dökerek iyilik yapmış olmuyorsunuz. Lütfen daha geniş düşünerek bu konularda faydalı olmaya çalışın.

Daha temiz bir şehir, daha temiz bir dünyada yaşamak dileğiyle...

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim Kurt
Selim Kurt - 1 ay Önce

Çok doğru Metin kalemine yüreğine sağlık yazılarını zevkle okuyor devamını bekliyoruz başarılar

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27