KEK PSİKOLOJİSİ

Öyle hafife almayın hemen, kalkıp bir şeyler yapmak içinden geliyorsa insanın umutları vardır demektir. Yarına dair güzel hisleri vardır demektir. İçinden göğe doğru yükselen canlı kelebekleri hala vardır demektir.

Bir videoda görmüştüm; mandalinalı kek yapıyordu bir kadın, sanat eseri gibi hazırlıyordu.Mandalina dilimleri pişen kekin üzerinde parlarken, kadın da yaptığı kekle mutlu oluyordu, koyuyordu masanın üzerine ve bakıyordu sanatçının heykeline baktığı gibi…

Ruh sağlığı yerinde olan insanlar bir şeyler üretir. Üşenmez. Gözleriyle güler ve içinden gelir bir şeyleri yapmak. Kek yapmak gibi. Kek psikolojisi lazım bize bu günlerde. “E hazırı var işte al da ye neden uğraşıyorsun ki?” bu da ters kek psikolojisi. Olumlu kek psikolojisi nedir? Üşenmeden koşuya çıkmak, bıkmadan yazı yazmak, pes etmeden yaşamaya devam etmek, nefret etmeden yaşama saygı duymak, gökyüzüne bakıp umut etmek, belki kalkıp bir sigara yakmak, belki kalkıp bir kahve köpürtmek… Ama illaki gülümseyerek bir şeyleri yapmak ve yaptıklarından mutlu olmak.  Şükrederek üretime destek vermek.

Azizim kek psikolojisi lazım bize: Üreten insan, seven insan, “Bir de ben deneyeyim.” diyen insan. “Hadi yapalım!” diyen insan. Olumlu kek psikolojisine dahil insan: cesur insan, sonuçlarından korkmayan insandır. Kendi yorumunu mutlaka o tarife ekleyen insandır. Kırgınlıklarına ve pişmanlıklarına rağmen kendine hala saygısı olan insan, aynaya baktığında hala bir parça da olsa kendini sevebilen insandır.

Çiçek mi dikiyor? Devam etmelidir dikmeye tek damla yağmur yağmasa da

Şarkı mı söylüyor?Devam etmelidiraşkla söylemeyetek kişi sesiniduymasa da

Resim mi yapıyor? Devam etmelidirşevkleboyalarını sürmeyetek kişi görmese de

Örgü mü örüyor? Devam etmelidirinançlailmiklerini almayatek kişi takdir etmese de

Mücadele mi veriyor? Devam etmelidir sabırla inandığı yolda yürümeye. Kendisi inanıyor ya bu yeter.

YORUM EKLE

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27