Covid-19 hakkında doğru bilinen yanlışlar

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede kişisel hijyen kurallarına uyulması, dengeli beslenilmesi ve tedbirli olunması oldukça önemli. Ancak virüs hakkında doğru bilinen yanlışlar var. Onlardan bazıları...

Covid-19 hakkında doğru bilinen yanlışlar

YANLIŞ: Covid-19 sadece yaşlı nüfusu etkileyen bir virüstür.

DOĞRU: Covid-19 erişkin yaştaki tüm bireyleri etkileyebilir. Hastalığı ağır geçirme olasılığı, yaş ilerledikçe artmaktadır. Özellikle 60 yaş üzerindeki bireylerde risk artmakta, 40 yaşın altında binde 2 olan ölüm oranı 80 yaşın üzerine çıkıldığında yüzde 15`e ulaşmaktadır

YANLIŞ: Covid-19, laboratuvarda üretilmiş bir virüstür.

DOĞRU: Covid-19 laboratuvar ortamında hazırlanmış bir virüs değildir ve mikroorganizmaların geçirdikleri doğal basamaklar sonucu topluma yayılmıştır. Zaten yeni virüslerin neden olacağı salgınların Güneydoğu Asya`dan çıkması tıp çevrelerinde beklenen bir durumdur.

YANLIŞ: Covid-19 için aşı geliştirildi ancak henüz piyasaya sürülmedi.

DOĞRU: Covid-19 için henüz geliştirilmiş kullanılabilecek bir aşı bulunmamaktadır. Bu alan çok fazla ve hızlı şekilde çalışma yapılmakta olan bir alandır. Henüz kullanabilecek bir aşı olmamakla birlikte devam eden 30 civarında bilimsel çalışma bulunmaktadır. Ancak bağışıklık sistemi ile koronavirüsler arasındaki karmaşık ilişki çok aydınlatılamamış olduğundan geliştirilecek aşıların ne kadar ve ne süreyle etkili olacağı bilinmemektedir. Etkili bir aşının bir yıldan önce geliştirilmesi beklenmemektedir. 

YANLIŞ: Covid-19 evcil hayvanlardan da bulaşabilir.

DOĞRU: Şu ana kadar olan yapılan çalışmalarda evcil hayvanlardan insanlara Covid-19 geçişi saptanmamıştır.

YANLIŞ: Sosyal medyada `gizli` adı altında yayılan belgede yer alan yeni tedbir kararları alındı.

DOĞRU: Sosyal medyada `gizli` başlığı ile yayılan tedbir kararları doğru değildir, gündemde olan ve olacak tedbir kararları ilgili idari birimler tarafından resmi yazılar ile tüm topluma gizli olmadan duyurulmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2020, 01:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner29

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27