banner1

Karpuz çekirdeklerini çöpe atmayın!

Yazın gelmesi ile tezgahlarda yerini alan sevilen besin karpuz yaz mevsimi boyunca tüketilen meyvelerin başında geliyor. Sıcak yaz günlerinin serinleten lezzeti karpuzun faydaları da saymakla bitmiyor.

Karpuz çekirdeklerini çöpe atmayın!
banner14
banner60

Karpuzu yerken çekirdeklerini ayıklayanlardansanız bu haber sizin bu alışkanlığınızı değiştirebilir. Çünkü karpuzun çekirdeğinin faydaları karpuzun kendisini de geride bırakır türden.

Karpuz çekirdeğinin faydalarını bilenler ayıkladıkları karpuz çekirdeklerini asla atmıyor. Öyle ki karpuz çekirdeği içerdiği protein bakımından yoğurdu bile geçiyor. 


Karpuz, yaz aylarının gözdesi ve en çok tüketilen meyvesi. Karpuz, vücuttaki sıvı akışını dengeliyor ve cildin nemlenmesini sağlıyor. Öte yandan çekirdeğinin de bir o kadar faydası var.


Karpuz çekirdeğinde magnezyum, demir, A,B ve C vitaminleri yer alıyor.


Bir de çekirdekler protein açısından zenginler. Çekirdekte triptofan, glutamik asit, lisin ve arginin yer alıyor. Arginin, tansiyonu dengeliyor ve koroner kalp hastalığını önlüyor.


Karpuz çekirdeğinde yer alan lifler sindirimi de düzenliyor. Midemiz ve bağırsaklarımız vücudumuzun hassas noktaları.


Çekirdekler bir de kolesterolü düşürüyor ve yüksek tansiyonu dengeliyor.


Karpuz çekirdeği ne kadar faydalı olsa da çoğumuz çekirdeği direk yutmak istemiyoruz. Çekirdeği yutmadan da vücudumuza sokmak mümkün. Çekirdekleri önce kurutup sonra da blender ile toz haline getirebilirsiniz. Elde ettiğiniz tozu çay niyetine içebilirsiniz. Bu tozun antik çağlarda böbrek taşı düşürmek için kullanıldığı biliniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 23:12
banner44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner28

banner29

banner30

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner23

banner27

sanalbasin.com üyesidir