Tanışıyor muyuz?

Her insan zaman zaman geriye dönüp hayatını sorgular, genel olarak aklımıza hep hatalarımız gelir. Düşündükçe kendimizi suçlarız, yada başkalarını ama çözüm aramak en son yaptığımız şeydir. Başarılı olmak istiyor, yeteri kadar çaba sarf etmiyoruzdur, mutlu olmak istiyor, mutsuz olmak için herşeyi yapıyoruzdur. Kendimize yapılan eleştirileri önemsemek yerine eleştirildiğimiz için sinir oluyor, bu eleştirilerden güzel paydalar çıkarmayı aklımıza dahi getirmiyoruzdur.

Aceleci insanlarız genelde, hep gideceğimiz yere biran evvel varma mücadelesi yada yapacağımız işi biran evvel halletme isteği. Gideceğimiz yere vardığımızda ise yapacak hiç bir işimizin olmaması gibi durumlarda var tabii. O kadar acele etmenin, telaşa kapılmanın getirileri ortada aslında sinir, stres, gerginlik bunların hepsi bizi ciddi anlamda yoran hatta bir çok konuda bize kayıplar yaşatan duygular değil mi?

Oysa farkında bile olmayarak eksikliğini hissettiğimiz şeylerin davranışlarımıza kadar bir çok konuda bizi yönlendirip, etkilediğini bilmiyoruz. Kimi insan çok yardımseverdir, herkesi mutlu etmeye çalışır, kimi de çok asabi yada kibirlidir, bazıları da aşırı ego sahibidir. Bunların temelinde aslında eksikliğini yaşadığımız duygular vardır. Farkına varmamız çok uzun zaman alabilir yada bu durumu anlamamiz. Kendimizi gerçekten anladığımız zaman varırız tüm bunların farkına.

Önce doğru şekilde iletişim kurabilmeli, karşı tarafa kendimizi gerçek anlamıyla ifade edebilmeli, sakin olmayı, öfkemizi kontrol etmeyi, kendimizi de başkalarını da hiç olmayacak sebeplerden üzmemeyi öğrenmeliyiz. İnsanları yaptıkları hatalardan dolayı kınamak yerine, yaptıklarının hata olduğunu anlatmak çok zor olmasa gerek.

Hayat gün geçtikçe daha stresli, gergin bir hal alıyor. Kendimizi hayata karşı daha güçlü, daha bilinçli hale getirmek zorundayız. Beklemediğimiz anda yaşadığımız kötü gelişmeler karşısında daha sağlam durabilir, daha kötüsünü yaşamadığımız için mutlu olabiliriz. Hayat hiç bir zaman istediğimiz gibi gitmeyecek ansızın mutlu ettiği gibi bir anda üzecek de. Bütün bunlara hazırlıklı olup üstesinden gelebilmeliyiz.

Bunu başarabilmek için çok sevdiğim, saygı duyduğum hukukçu bir arkadaşımın da dediği gibi;

“Kendinize kendinizi tanıma şansı verin.”

Kelimelerde buluşmak dileğiyle...

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan YILMAZ
Ayhan YILMAZ - 2 hafta Önce

Tayfun Özcan
Tayfun Özcan - 2 hafta Önce

Yüreğine, kalemine sağlık Metinim çok haklı konuya el atmışsın...

Fatih
Fatih - 2 hafta Önce

Kaleminize sağlık Metin bey çok teşekkürler güzel yorumlamışsınız

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27