Çocuklara Umut Verelim

ÖĞRENCİNİN YAKITI UMUT VE İNANÇTIR

Birinci sınıftan itibaren çocuklarımız, evlatlarımız testler ve sınavlarla tanışıp sorumluluklar ile karşı karşıya kalırlar. Sınavlara hazırlık sürecinde, pandemi ve pandeminin olumsuz etkileri öğrencileri olumsuz etkilese de elimizden geldiği kadar onlara destek olmaya çabalamalıyız.

Bir öğrencinin yakıtı kendine ve topluma olan inancıdır. Bunu ondan esirgemeyin.Bir çiçeğin suya ve güneşe ihtiyaç duyması gibi öğrencilerin her zaman moral ve motivasyona ihtiyacı vardır. Çocuklarımızın öğrencilik hayatı biz yetişkinlerin onlara destek olması moral ve motivasyon sağlaması ile daha güzel olabilir.

UMUT

Ekmek önemlidir,

Su önemlidir,

Virüs öldürebilir,

Ama umutsuzluk ta eksiltebilir.

Çocuklarımıza umut gerekir.

Sabah öğle akşam umut verilmelidir.

Uzaktan Eğitim

Pandemi koşullarıyla birlikte pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ve uzaktan eğitim aktif olarak ilerlemektedir. Uzaktan eğitim ile öğrenciler teknolojik araçlarla daha haşır neşir oldular. Bilmeyen çocuklar da bilgisayar ya da telefon kullanmaya başladı. Bir devrim gerçekleşmiş oldu ve çocuklar uzaktan eğitime alıştılar.

EBA TV de dersler ve dersleri kaçıranlar için tekrarlar var. Bu dersler çok faydalı; ama günü gününe programlı ve sessiz bir ortamda dinlemek gerekiyor.

Uzaktan eğitim sürecinde evdeki ebeveynlere de büyük sorumluluk düşüyor. Çocuklarımıza yardımcı olmak onlara ileriye yönelik büyük fayda sağlayacaktır. Hiçbir şey yapamıyorsak en azından canlı ders saatlerinde sessiz bir ortam sağlamaya çalışmalıyız. Evde aile ortamında yüzde yüz bir sessizlik zor olabilir; ama en azından bu ses düzeyini en aza indirmeye çalışmak da bir çabadır.

Kaygılar ve Korkular Çocuklara Yansıtılmamalı

Koşullar ne olursa olsun kaygılarımızı ve korkularımızı çocuklarımıza yansıtmamalıyız. Sınavların ertelenmesi konusunda olumsuz yargı cümleleri kuruyorsak bu çocuklarımızın yanında olmamalıdır. Bir öğrenci umudunu ve kendine olan inancını asla yitirmemelidir.

  • Çocuklarınıza umut verin.
  • Yapıcı ve olumlu cümleler kurun.
  • Okul, öğretmen, kurs ile hep iletişim halinde olun.
  • Öğretmeninize soru sormaktan çekinmeyin ve üşenmeyin.
  • Sorunlar da geçicidir. Bardağın dolu tarafını görmeye ve gülmeye çalışın.

Kaynaklar ve Kitap Okumak

Bu süreçte yeni kaynaklar ve test kitapları alın eğer buna maddi gücünüz yetmiyorsa ikinci el uygulamalardan daha uygun fiyatlı kaynaklar temin etmeye çalışın. Eğer buna da gücünüz yetmiyorsa okulunuzun kütüphanesinden destek alın. İnternet üzerindeki ücretsiz ders anlatan videoları ve deneme sınavlarını da göz ardı etmeyin.

Okuma saatleri düzenleyin ve çocuğunuzla beraber okuma etkinlikleri yapın. Çocuklar en çok anne babalarını rol model alırlar. Siz oyun oynarsanız çocuğunuzun gözündeki en güzel etkinlik oyun olur. Ama okuduğunuz kitapları birbirinize anlatırsanız çocuğunuz kitap okumayı daha çok sever.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazik gürbüzer
Nazik gürbüzer - 5 gün Önce

Çok güzel ellerine sağlık

Gürbüz Er
Gürbüz Er - 5 gün Önce

Umarım bu dönem çabuk geçer çocuklar okullarına kavuşur artık herkes yorgun genelde pratik şeyler hayat kurtarır

Gonul
Gonul - 5 gün Önce

Herzamanki gibi harika bir yazi olmus. Okumaktan keyif aliyoruz

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27