Eczacılık Fakültesinden akciğer kanseri tedavisinde ilaç projesi

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop’un akademik danışmanlığını yaptığı, Eczacılık Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Cafer Batuhan Kılınç’ın yürütücülüğünü üstlendiği, “NSCLC Tedavisine yönelik Akt İnhibitörü Tiyazol-Hidrazon Hibridi Bileşiklerin Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Eczacılık Fakültesinden akciğer kanseri tedavisinde ilaç projesi

Kılınç: “Projemiz ile antikanser ilaç Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz”

TÜBİTAK’tan destek kazanan Cafer Batuhan Kılınç projesiyle ilgili şunları söyledi: “Tüm akciğer kanseri vakalarının yaklaşık %85’ini oluşturan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC), halk sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmakta. Geleneksel sitotoksik kemoterapinin dezavantajlarından (yan etki, toksisite vb.) yoksun daha etkin tedavi yaklaşımı arayışında, tümör hücreleri üzerine seçici sitotoksik aktivite gösteren daha tolere edilebilir moleküler hedefe yönelik NSCLC tedavisi yeni bir yaklaşım olarak önem kazandı. Projemiz kapsamında, NSCLC’nin hedefeyönelik tedavisi için tasarladığımız özgün tiyazol-hidrazonhibridi Akt inhibitörlerinin sentezini, spektral karakterizasyonunu ve in vitro aktivite çalışmalarını gerçekleştirerek patent başvurusu yapmayı ve elde edilecek özgün veriler sayesinde antikanser ilaç Ar-Ge çalışmalarınakatkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Kılınç, projesinin TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenmesinin gurur verici olduğunu belirterekTÜBİTAK’a, kurum olarak her türlü imkânı kendisine sağlayan Anadolu Üniversitesi'ne, projenin her aşamasınasınırsız katkı sağlayan danışmanı Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop’a, projenin hazırlık aşamasında destek olan Prof. Dr. Ahmet Özdemir’e, söz konusu bileşiklerin in vitro etki testlerinde sağlayacağı destekten dolayı Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülşen Akalın Çiftçi’ye teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Altıntop: “Eczacılık öğrencilerini proje hazırlama ve ilaç Ar-Ge çalışmalarına katılma hususunda teşvik ediyoruz" 

Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop ise Eczacılık öğrencilerini proje hazırlama ve ilaç Ar-Ge çalışmalarına katılma hususunda desteklemenin önemine değinerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı gibi lisans öğrencilerimizin Ar-Ge çalışmalarını destekleyen programlar; akademik ve endüstriyel alana deneyimli mezunlar kazandırmak adına büyük önem taşımaktadır. İlgili projede akademik danışmanlık yapmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30