Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Özgen öğrenci ve akademisyenlerle buluştu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü’nün Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla düzenlediği ve Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen’in konuşmacı olarak katıldığı “Atatürk ve Türkiye’nin Modernleşme Süreci” konulu konferans Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Özgen öğrenci ve akademisyenlerle buluştu
banner127

 Konferans öncesinde ESOGÜ Şehit Ömer Halisdemir Kütüphanesi’nde, TTK tarafından bağışlanan kitaplarla oluşturulan “Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı”nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Rektör Prof. Dr. Kamil Çolak, TTK Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Erdağ, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Emine Gümüşsoy ile yöneticiler katıldı.   

 “Atatürk ve Türkiye’nin Modernleşme Süreci” konulu konferansın açılışında konuşan ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak, Milli Mücadelenin ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Cumhuriyet’in kurulmasıyla, Türk milletinin uzun ve şanlı tarihinde yepyeni bir sayfa açtığını ve Cumhuriyetle birlikte ülkenin tüm kurumları yeniden yapılandırılırken tarihi iyi bilmenin ve ondan dersler çıkarmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını ifade etti. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk tarihinin bilimsel esaslarla araştırılarak tüm yönleriyle ortaya konulması gerekliliğinin ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Çolak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır” sözünü hatırlattı. Bu gereklilikten hareketle yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla, 1930 yılında Türk Tarihi Tedkik Heyeti’nin oluşturulduğunu, 1931 yılında ise Türk Tarihi Tedkik Cemiyeti adıyla teşkilatlanmaya gidildiğini dile getiren Prof. Dr. Çolak, Türk Tarih Kurumu’nun bugüne kadar yaptığı üstün nitelikli çalışmalarla Türk tarih ve kültürüne ışık tutarak, genç nesillere tarih bilinci kazandırılmasına kıymetli katkılar sağladığını ifade etti. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu günlerde, TTK Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen’i Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde misafir ederek öğrenci ve akademisyenlerle buluşturmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Prof. Dr. Çolak, Şehit Ömer Halisdemir Kütüphanesi’ne önemli sayıda kitap bağışlayarak Türk Tarih Kurumu Yüzüncü Yıl Kitaplığı oluşturulmasına sağladıkları katkılardan dolayı da Prof. Dr. Yüksel Özgen’e teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen TTK Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, “Atatürk ve Türkiye’nin Modernleşme Süreci” konulu konferansında; Cumhuriyetimizin 100. yılının anlamını, Cumhuriyet’e giderken ülkemizin geçirdiği süreçleri, bu sürecin en önemli planlayıcısı ve aktörü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi şartlarda yetiştiğini ve hangi motivasyon, duygu ve düşünceler ile modern Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşıldığını anlattı.   

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2023, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30