Arı ürünleri işletmelerine hibe desteği

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yeni yılda verilecek olan Kırsal Kalkınma Destekleri duyurularına devam ediyor.

Arı ürünleri işletmelerine hibe desteği

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında arı ürünlerinin (bal, polen, arı sütü, propolis vb.) işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesis, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve modernizasyonuna hibe desteği verileceği bildirildi. Bal ve diğer arı ürünlerinin üretimine yönelik 30 ile 500 kovan aralığındaki işletmeler, ana arı üretimine yönelik yatırımlar, bal ve diğer arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi ise destekleme kapsamında yer alıyor.
Arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi için, mevcut ve faal olan işletmeler, başvuru sırasında konusuna göre Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olanlar, kamudan bağımsız tüzel kişiler ile kamu görevlisi olmayan tüm gerçek kişilerin başvuruda bulunabileceği ifade edilirken, “Başvuru yapılacak yer başvuru sahiplerine ait olabileceği gibi 5 yıl süreyle kiralanarak proje uygulamak mümkün olmaktadır. B iş planı kapsamında değerlendirilen projelerin hibe esas tutarı 50 bin TL-1 milyon TL arasındadır. Yapılacak yeni tesisler için 7 Milyon TL’ye, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması için 5 Milyon TL’ye, mevcut tesislerin kapasitelerinin artırılması veya teknolojilerinin yenilenerek modernizasyonu için 4 Milyon TL’ye kadar proje hazırlanabilir.” ifadelerine yer verildi.
Üreticiler teknik destek ve ayrıntılı bilgi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Birimi’ne başvurabilecekler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27