Binlerce dut fidanı yetiştiriliyor

Geçmiş yıllarda Sakarya Vadisi kırsal kesiminde yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynaklarından biri olan ipek böcekçiliğini tekrar canlandırmak için harekete geçen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, dut çeliklerinin üretimine kendi üretim tesislerinde devam ediyor. 

Binlerce dut fidanı yetiştiriliyor
banner127

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in talimatıyla hayata geçen ve bugüne dek 200 bine yakın dut fidanını üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, dut çelik üretimine hız kesmeden devam ediyor. Ekonomik olarak zor günler yaşayan üreticiye ek gelir sağlayan ve kooperatifçiliği tekrar canlandıran proje sayesinde desteklerden faydalanan üreticiler eski günlerdeki gibi dut bahçelerini açmaya devam ediyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı üretim tesisinde çelik üretiminin devam ettiğini ifade eden Başkan Büyükerşen “Şehrin kaybolan değerlerinden birisi de ipek böcekçiliği.

Zamanında üreticimiz bu işten güzel gelirler elde ederken, bugün artık klasik tarıma yönlenmiş durumda. Belediye olarak bu konuya hassas yaklaşıyor ve üreticimize bu değerimizi tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bu yüzden de İpek Böcekçiliği Geliştirme Projemiz ile bugüne dek 200 bine yakın dut fidanını üreticilerle buluşturduk. Koza Birliği aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla üreticimize ekonomik olarak biraz olsa da nefes aldırdığımızı düşünüyorum. Ekiplerimiz bir taraftan da kendi üretim tesisimizde dut çeliklerinin de üretimine devam ediyor. Bu yıl için 80 binden fazla dut çeliği fidanımızı hazır hale getirdik. Şubat ayı içerisinde de geçtiğimiz yıl ürettiğimiz ve dağıtıma hazır hale gelen yaprak dutu fidanlarımızı üreticilerle buluşturacağız” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30