Çifteler'de nohut üretimini yüzde 50 artıracak proje!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Çifteler ilçesinde tohum teslim töreni düzenlendi.

Çifteler'de nohut üretimini yüzde 50 artıracak proje!

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesinde desteklenen "Eskişehir'de Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi" kapsamında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tohum teslim töreni düzenlendi.

Söz konusu törene Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan ÖZ, Çifteler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Asuman CANSU, projede görevli İl İlçe Müdürlüğü personeli ve projeden faydalanan çiftçiler katıldı.

Proje ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanların değerlendirilerek 500 dekarlık tarım arazisinin üretime kazandırılması ve tarım arazilerinin daha etkin kullanılması amacıyla Çifteler İlçesindeki 15 çiftçiye 5 bin kilogram tohum desteği sağlandı. Sağlanan bu destekle tarımsal üretim zincirine 13 yeni çiftçi dahil edilerek Çifteler'de nohut üretim alanlarının yüzde 50 arttırılması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen TAKE Projesi kapsamında 2023 yılında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce uygulanan İl Müdürlüğü proje ekibi koordinatörlüğünde ilçe müdürlükleri ile beraber çiftçilerin talepleri doğrultusunda hazırlanıp Bakanlığa sunularak yapılan değerlendirmede Eskişehir'de ilkbahar döneminde uygulanmak üzere 3 proje desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda yer alan projelerden olan Eskişehir'de "Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi" ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde Proje ekibince belirlenen şartları taşıyan 451 çiftçiye 58 bin 800 kilogram nohut tohumu desteği verilecek. Yüzde 50'si Tarım ve Orman Bakanlığı, yüzde 50'si çiftçi katkısı ile temin edilen 2 milyon lira bütçe ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan 5 bin 880 dekarlık tarım arazisi kuraklığa dayanıklı Azkan çeşidi nohut ekilerek üretime kazandırılacak. TAKE Projesi ile 2022 yılında Mahmudiye İlçesinde 60 çiftçi eliyle 3 bin 350 dekarlık tarım arazisi yine Azkan çeşidi nohut ile ekilerek çiftçilere önemli bir kazanç sağlanmıştı. 2021 yılında Alpu İlçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce denenerek başarılı sonuçlar alındıktan sonra çiftçiler tarafından benimsenen ve yoğun talep görerek Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen; kuraklığa dayanıklı, yerli ve milli nohut çeşidi olan Azkan çeşidi nohut tohumluklarının kullanımının kentte yaygınlaştırılması devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27