Tüm şirketlerin acil önceliği ihracat olmalı

Eskişehir Müteşebbis İşadamları Derneği Başkanı Şamil Seyhan 2019 yılı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Tüm şirketlerin acil önceliği ihracat olmalı

Eskişehir ekonomisinin iyi günlerden geçmediğini belirten ESMİAD Başkanı Şamil Seyhan, "2019 yılı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) aldığımız bilgilere göre. İhracatçı firmaların kanuni merkezleri bazında, Eskişehir olarak 2018 yılında yaklaşık %18’lik bir ihracat artışı göstermiştik.  2019 yılında da yine ihracatta %7,73’lük bir büyüme gerçekleşmiştir. Bu ihracat artışımızda savunma ve havacılık sanayii haricinde diğer sektörlerin rakamları da tam manasıyla tatmin edici değil. İhracatta; Mobilya, Kağıt ve Orman ürünleri’nde  görülen %24,29’luk artış sevindirse de, Hazır Giyim’de görülen %48,17’lik azalma da ne yazık ki bizleri düşündürmekte. Şehirler bazında kıyaslama yaptığımızda da maddi kayıp olarak başı çekmekteyiz. Meslek komitelerimiz de kendi sorunlarını belirlemeli ve çözüm için tüm güçleriyle çalışmalılar.

Eskişehir, geçmişte öncüsü olduğu birçok sektörde ne yazık ki sıralama dışında kalmakta. Gerek tecrübe gerek kabiliyetlerimizin olduğu sektörler tespit edilmeli. Gelecek yatırımcıları da bu yönde seçmeli ya da sektör avcılığı yaparak doğru yatırımcıları şehrimize kazandırmalıyız.

Mevcutta üretim yapan tüm şirketlerin de acil önceliği ihracat olmalı. Türk ürünleri dünyanın dört bir tarafına ulaşmalı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27