Yumurta fiyatlarını onlar belirliyor!

Eskişehirli bir yumurta üreticisi: "Türkiye’de yumurta fiyatlarını çok büyük oranda yumurta üreten büyük çiftlikler belirliyor. Çünkü bu büyük çiftlikler zincir marketlere toptan yumurta satıyorlar. Fiyatları onlar belirliyorlar. KDV indirimine rağmen zam yaptılar. Küçük üreticilerin fiyat belirleme gibi bir gücü yok."

Yumurta fiyatlarını onlar belirliyor!

Yumurta fiyatlarına zam üzerine zam yapılıyor. Peki bu zamların sebebi ne? Küçük bir yumurta üretim çiftliği bulunan firma yetkili anlattı.

Eskişehir’de faaliyetlerine devam eden bu firma yetkilisi durumu şu sözlerle özetledi;

“Giderlerimiz ciddi oranda arttı. Yem fiyatları önemli oranda arttı. 250 liraya aldığımız yemi şuan 350 liraya alıyoruz. Yılbaşında maaşlara zam yapıldı. Bu zamlar bizim işçi maliyetlerimizi de önemli oranda arttırdı. Üretilen yumurtaları satıcılara ulaştırmak da bizim görevimiz. Yakıt fiyatlarına gelen zamlar da herkesin malumu. Yumurta üretimi yaptığımız bu çiftliği 4 bin lira gelen elektrik faturası 10 bin 500 lira geldi. Ki biz küçük bir üretim çiftliğiyiz. Yumurta kolileri için de önemli bir giderimiz oluyor. 50 kuruştan aldığımız herkesin bildiği o yumurta kutularını 1 lira 20 kuruşa alıyoruz. Şartlar böyle olunca da ister istemez yumurta fiyatlarına zam yapmak kaçınılmaz oluyor. 

Türkiye’de yumurta fiyatlarını çok büyük oranda yumurta üreten büyük çiftlikler belirliyor. Çünkü bu büyük çiftlikler zincir marketlere toptan yumurta satıyorlar. Fiyatları onlar belirliyorlar. KDV indirimine rağmen zam yaptılar. Küçük üreticilerin fiyat belirleme gibi bir gücü yok. Günde yüzbinlerce yumurta üretenlerle günde yüzlerce yumurta üreten firmalar elbette bir olmuyor.”

Eskişehir’de zincir marketlerde 15’li L beden yumurta en ucuz fiyatla 21 lira 75 kuruştan satılıyor.

EMG Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 00:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27