Bir yılda 4 bine yakın analiz yapılıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Su Analiz Laboratuarı 8 personeli ile vatandaşların sağlıklı su tüketmesi amacıyla rutin analizleri her gün büyük bir özenle yapmaya devam ediyor. 

Bir yılda 4 bine yakın analiz yapılıyor

ESKİ şebeke suyunun verildiği okul, cami, iş yeri gibi ortak kullanım alanları ile şebekenin uç noktaları, depolar ve terfi istasyonlarından alınan numuneleri hassasiyetle son teknolojiye uygun cihazlarla donatılan laboratuarda inceliyor. Aynı zamanda, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan, mahalle statüsüne dönüşen köylerden, Porsuk Havzası , Ilıca Havzası ve Sarısungur  Havzası'ndan belli periyotlarla numune alınarak arsenik, kurşun, cıva gibi ağır metal analizlerini yapan ESKİ personeli, değerlerin yükseldiği durumlarda ilgili kurum ve birimleri harekete geçirerek araştırmayı genişletiyor.

Su Analiz Laboratuarının ESKİ dışındaki tüm kurum ve kuruluşlara da hizmet verdiğini ifade eden yetkililer, analiz listesi, analiz bedelleri ile başvuru bilgilerinin ESKİ Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde bulunduğunu belirttiler. Laboratuarda yapılan analizlerin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik ile Sağlık Bakanlığı’nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirildiğini ifade eden yetkililer, ESKİ Su Analiz Laboratuarında 2020 yılında 3 bin 898 adet analiz yapıldığını belirttiler.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27