Büyükerşen'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Büyükerşen'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Başkan Büyükerşen mesajında, bu yıl yaşanan büyük deprem felaketi nedeniyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü buruk geçirildiğini ifade etti. Kadının hayattaki önemli rolüne değinen Büyükerşen, şu ifadelere yer verdi:

“8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grev esnasında çıkan yangında yaşamını yitiren 128 kadın işçinin anısına başlatılan ve bir süre sonra tüm dünyada kabul edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yaşadığımız büyük deprem felaketi nedeniyle buruk geçiriyoruz.

Ülkemizde 1921 yılından beri, zaman zaman kesintiye uğrayarak da olsa anılar bu anlamlı ve önemli gün, kadın hak ve özgürlüklerinin hem hukuk düzeni hem de toplum nazarında geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için yapılan çalışmaları temsil eden bir gündür.

KADINLARIMIZIN ÇALIŞMALARINI BİR GÜNE İNDİRGEYEMEYİZ

Elbette, kadınlarımızın karşı karşıya bulundukları sıkıntıları, eksiklikleri gidermek için yapılan çalışmaları bir güne indirgemek mümkün değil. Ancak bu konudaki hassasiyetin, toplumun tüm kesimlerine, kadın erkek ayırt etmeden tüm bireylerine, yöneticilere ve siyasetçilere hatırlatılması açısından son derece önemli bir gündür.

KADIN HAKLARI SİYASETÇİLERE SIK HATILATILMALI

Biliyorsunuz bizim gibi ülkelerde siyasetçiler işlerine gelmeyen şeyleri çok çabuk unuturlar ya da unutur görünürler. O nedenle, kadın hak ve özgürlükleri konusunun özellikle siyasetçilerimize sık sık hatırlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Ülke nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız bugün, iş dünyasında, siyaset dünyasında, hem ülke hem de kendi gelecekleri üzerinde yeterince söz sahibi olamamaktadırlar. Bunda geleneksel aile yapısının, toplumsal olarak sahip olduğumuz tarihsel sürecin ve eğitim sistemimizin çok önemli rolü olduğunu söylemeliyim.

KADINLARIN HAK MÜCADELESİ BİTMEYECEK

Şunu da sevinerek görüyorum ki, özellikle son yıllarda, kadın-erkek eşitliği ve bunun yanında kadın hak ve özgürlükleri konusunda toplumun geneline yayılan ve gelişerek devam eden bir hak arama mücadelesi var. Kısa, orta ve uzun vadede bu mücadelenin çok önemli ve olumlu sonuçlar yaratacağından kuşkum yok. Her ne kadar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek gibi vahim bir hata yapılsa da kadınların hak mücadelesi asla bitmeyecektir.

Yaşam var olduğu sürece, birçok sıkıntıyı, sorunu çözmek olanaklıdır. Ancak dönüşü olmayan tek yol ölümdür. Yine bir 8 Mart’ta erkek şiddetine maruz kalarak yaşamlarını yitiren, deprem afetinden çok ağır bir şekilde etkilenen tüm kadınlarımızı huzurlarınızda bir kez daha saygıyla ve şükranla anmak isterim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27