Büyükerşen Raylı Sistemler Kongresi'ne katıldı

Eskişehir’de 2-4 Kasım tarihleri arasında düzenlenen “Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi” Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in katılımıyla başladı. Açılışta konuşan Başkan Büyükerşen, hafif raylı sistemlere vurgu yaparak ESTRAM projesinin hayata geçirilme süreçlerini katılımcılarla paylaştı.  

Büyükerşen Raylı Sistemler Kongresi'ne katıldı
banner127

 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubelerinin; ülkemiz raylı sistemler sektörüne katkı sağlamak, sektörün çalışanlarının ve paydaşlarının sorunlarını tartışmak, çözüm önerilerinde bulunmak üzere bilimsel ve kamusal bakış açılarıyla düzenlediği Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi açılış konuşmalarıyla başladı.

 2-4 Kasım tarihleri arasında Odunpazarı Belediyesi Hasan Polatkan Kültür Merkezinde düzenlenen bilimsel kongrenin açılışında konuşan Başkan Büyükerşen, Eskişehir’in hafif raylı sistem projesinin hayata geçirilme sürecini katılımcılarla paylaştı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’nin de katıldığı kongrede Büyükerşen, “Göreve geldiğimiz 1999 yılında şehrin en önemli sorunlarından biri şehir içi toplu ulaşım sistemiydi. O günlerde var olan sistemin içinde yalnızca lastik tekerlekli araçlar vardı. Hem çok eski ve bakımsızdılar, hem de kullandıkları yakıt nedeniyle çevreye ve doğaya zarar veriyorlardı. Üstelik petrol fakiri bir ülke olmamız nedeniyle maliyetleri yüksekti. Seçilir seçilmez kolları sıvadık. Derken 17 Ağustos felaketini yaşadık, tüm imkânlarımızı deprem bölgesine göndermek zorunda kaldık ve projelerimiz başlamadan kesintiye uğramış oldu. 9 Mayıs 2002 tarihinde yapım sözleşmesi imzalandı ve 20 ay gibi kısa denilebilecek bir zaman içinde bitirilip 24 Aralık 2004 tarihinde ilk etap hizmete açıldı. 2012-2014 yılları arasında ikinci etap, 2019 yılında da üçüncü etap hizmete açılmıştır. ESTRAM bugün toplam 55 kilometrelik hatta 20'den fazla mahalleye hizmet verirken, 47 adet aracı bulunmaktadır. Söylemek istediğim şey şudur; şehir içi hafif raylı sistemler dünyanın gelişmiş ülkelerinde ve şehirlerinde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklıdır, güvenlidir, konforludur. İlk hatların döşenmesi sırasında, başka nedenlerle de olsa, halk üzerinde olumsuz bir hava estirilmek istense de sistemin hizmete girmesinden sonra değeri kısa sürede anlaşılmıştır. Başta TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası olmak üzere, bu kongre ve serginin hazırlanmasında emeğe geçen herkese teşekkür ediyor, başarılı ve verimli geçmesini diliyorum.” dedi.

 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası başta olmak üzere odaların merkez yöneticileri ve şube başkanlarının da yaptığı konuşmalar sonrası bilimsel toplantılara geçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30