Büyükşehir'den Hamam Müzesi'ne bağış

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği müzecilik faaliyetleri ile yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Odunpazarı Bölgesi'ne tarihi bir müze daha kazandırmaya hazırlanıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Hamam Müzesi'ne Eskişehirli vatandaşlar da tarihi önemi olan obje bağışlarıyla destek oluyor.

Büyükşehir'den Hamam Müzesi'ne bağış

Özellikle yaz aylarında her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen ve Eskişehir'in cazibe merkezlerinden biri haline gelen Tarihi Odunpazarı Bölgesi, yeni bir müzeye daha kavuşmaya hazırlanıyor. Türk hamam kültürünü ulusal ve uluslararası çapta tanıtmayı, gelecek nesillere aktarmayı ve Eskişehir'in termal turizmine katkı sunmayı hedefleyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Hamam Müzesi'nde çalışmalarını sürdürüyor. Eskişehir'in hamam kültürünün çok eskiye dayandığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri "Roma ve Bizans döneminde bile sıcak suları ile meşhur olan kentimiz o dönemlerde dinlenme merkezi olarak kullanılmaktaydı. Anadolu Türk Mimarisinin önemli yapı guruplarından biri olan hamamların Türklerin yaşamında, sadece bir yıkanma yeri değil sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı önemli merkezler olduğu günümüzde de özelliklerini ve işlevlerini koruması ile kendini göstermektedir. Bu sebeple hem bu kültürü yaşatmak, hem gelecek nesillere aktarmak, hem de şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere şehrimizin termal güzellikleri olduğunu göstermek için Hamam Müzemizi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımız da geçmiş dönemlerde kullanılan ve kendilerine büyüklerinden kalan tas, sabun, kese gibi objeleri müzemize hediye ediyorlar. Odunpazarı'na değer katacağına inandığımız müzemize destek olan tüm hemşehrlerimize teşekkür ediyoruz" diyerek müzede çalışmaların devam ettiğini belirttiler. 

Müzeye tas, sabun, tarak gibi ürünler bağışlayan Davut İrk ise Başkan Yılmaz Büyükerşen'in vizyonu ile şehre önemli bir müze daha kazandırıldığını ifade ederek, kendisine ve ekibine bu kültürü yaşattığı için teşekkür etti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2020, 01:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30