Ceren Özdemir davasında karar çıktı

Ordu'da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in katil zanlısı Özgür Arduç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ceren Özdemir davasında karar çıktı

Ordu'nun Altınordu ilçesinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i öldürdüğü gerekçesiyle "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan yargılanan sanık Özgür Arduç'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasında mahkeme heyeti başkanı İbrahim Akbulut, sanığın akıl sağlığına ilişkin raporla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan sanık Arduç, "Şuradaki memurlar olmasa üstümü çıkarır çırılçıplak soyunurdum. Memurlar çok yakın, yoksa yapardım." dedi. 

Bunun üzerine mahkeme başkanı ise "Aklın gördüğüm kadarıyla yerinde. Çırılçıplak soyunman deli olduğunu göstermez." değerlendirmesinde bulundu.

Sanık, akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin yeniden rapor istediğini dile getirdi. 

Sanık avukatı, "Takdir mahkemenindir." ifadesini kullandı.

Başkan Akbulut'un, oy birliğiyle mevcut raporu yeterli gördüklerini ve talebi reddettiklerini söylemesi üzerine sanık, "Madem rapor vermiyorsunuz, hastanede yatırın beni." dedi.

Anne Özdemir: En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum

Ceren Özdemir'in babası Yılmaz Özdemir, sanığın mahkemeden böyle bir talepte bulunmasının normal olmadığını söyledi.

Anne Güfer Özdemir ise "Akıl sağlığının yerinde olduğunu söylemiştim. Tekrar rapor alınmasını reddediyorum. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum." diye konuştu.

Abla Gizem Özdemir de sanığın en ağır cezayı almasını talep etti.

Ordu Barosu Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz'ın, "Özgür beni duyuyor musun?" demesi üzerine sanık Arduç, "Sizi duymak istemiyorum." yanıtını verdi.

Poyraz, sanığa yönelik, "Cezaevinden kaçtığını söylemene rağmen hamama, sakal tıraşı olmaya gidiyorsun, bunlar külfet gerektirir. Parasını nereden buldun? Kaldığın otelin sahibini tanıyor musun, silah bulmaya Ulubey ilçesine dolmuşla mı, taksiyle mi gittin? Yol parasını nasıl, nereden buldun? İfadende, Ceren'in ölüp ölmediğini merak ediyorsun, 'Öldüyse bıçak görevini yapmıştır' diyorsun. Bu beyanda ne demek istiyorsun?" sorularını yöneltti.

Sanık Özgür Arduç, avukatın sorularını yanıtsız bıraktı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı, sanığın akıl sağlığına ilişkin raporun dosyaya eklendiğini belirterek, kararın verilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Bazı illerin baro avukatlarının duruşmaya müdahil olma taleplerini iletmesi üzerine mahkeme heyeti, bu talepleri reddetti. 

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı sanık, Ordu'da polis ve halkın saldırısına uğradığını iddia ederek, tedavi olma isteğini yineledi.

Baba Yılmaz, anne Güfer ve abla Gizem Özdemir de sanığın, indirimsiz en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Özdemir ailesinin avukatı Poyraz, rapor dikkate alındığında tereddüt bulunmadığını, olayın tam olarak aydınlandığını ifade etti.

Son sözü sorulan sanık, "Nereye itiraz etmem gerek?" diyerek başka bir diyeceğinin olmadığını aktardı.

Mahkeme heyeti, işlenen eylemin sabit olduğuna dikkati çekerek, sanığı "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Ceza indirimi uygulanmadı

Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesi uyarınca ceza indirimi uygulanmadığını açıklayan heyet, sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Duruşma salonunda bulunanlar, kararı alkışladı.

Öte yandan, Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesi Salonu'nun da duruşmaya dahil edildiği davayı, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de izledi.

Bu arada, sanık Arduç, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianame kapsamında açılan davada da 10 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak.

Ceren Özdemir'in ailesi ve avukatları mahkemenin kararını değerlendirdi

Ordu Barosu Başkanı ve Ceren Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz,  duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ceren Özdemir cinayeti davasının ikinci duruşmasının görüldüğünü söyledi.

Bir önceki duruşmada sanığın akıl sağlığının yerinde olmadığına dair itirazda bulunulduğunu anımsatan Poyraz, "Kamuoyuna yansıdığı gibi akıl sağlığının yerinde olduğuna dair Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin raporu dosyaya girmişti. Bugün sanık rapora itiraz etti, yeniden rapor alınmasını talep etti. Hem biz hem cumhuriyet savcısı, raporun yerinde olduğunu, yeniden rapor alma talebinin reddinin gerektiğine ilişkin talepte bulundu. Mahkeme de akıl sağlığını yerinde görerek bu talebi reddetti ve yargılamaya devam etti." şeklinde konuştu.

Poyraz, şikayetçi ve katılan taraf olarak taleplerini yinelediklerini dile getirdi.

İddia makamının iddianamesinde sanığın Türk Ceza Kanunu'nun 82/1-B maddesi uyarınca "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, cezasında TCK'nin 62. maddesi uyarınca indirim yapılmamasını talep ettiğini anımsatan Poyraz, "Netice itibarıyla yargılanma bugün sonuçlanmış oldu. Sonuç olarak mahkeme hükmü açıkladı, TCK'nin 82/1-B uyarınca 'canavarca hisle kasten öldürme' suçundan dolayı sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi." ifadelerini kullandı.

"Türk Ceza Kanunu'nda öngörülen en ağır ceza verilmiştir"

Sanığın sabıkalı geçmişi ve pişman olmaması da dikkate alınarak cezasında 62. madde uyarınca indirim yapılmamasına karar verildiğine işaret eden Poyraz, "Yine infazı aşamasında da birtakım farklı hükümler söz konusu. Mükerrer dediğimiz suçu birden fazla işleyenlere ilişkin özel infaz rejimiyle cezasının infaz edilmesine karar verildi." dedi.

Poyraz, Özdemir ailesine yeniden başsağlığı dileyerek, "Elbette verilen hiçbir ceza ailenin acısını ortadan kaldırmayacaktır. Bundan şu şekilde teselli buluyoruz. Türk Ceza Kanunu'nda öngörülen en ağır ceza verilmiştir. Cezasında da indirim yapılmamıştır. Türk Ceza Hukuku anlamında adalet tecelli etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"Adalet yerini buldu ama acımız dinmeyecek"

Anne Güfer Özdemir de karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bize destek olan avukatımız başta olmak üzere tüm Baro avukatlarımız, STK ve tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Hep yanımızda oldular." diye konuştu.

Baba Yılmaz Özdemir de "Adalet yerini buldu ama acımız dinmeyecek. İçimizde acımız devam edecek." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, bazı kadın platformu üyeleri ve Ceren Özdemir'in sınıf arkadaşları, adliyenin önünde pankart açtı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27