Eskişehir bu konuda hep önde

Endüstride atıkların değerlendirilerek kaynakların etkin kullanımı ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla BEBKA, EOSB ve ESO ile birlikte sürdürülen “Eskişehir Endüstriyel Simbiyoz Projesi” kapanış toplantısı gerçekleştirildi. 

Eskişehir bu konuda hep önde

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi  çevre bilincinin geliştirilmesi, sanayinin çevreyle uyumlu üretim yapması için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmekte. Bu kapsamda Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ile birlikte yürütülen “Eskişehir Endüstriyel Simbiyoz Projesi” kapanış toplantısı  yapıldı. EOSB Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıda projenin sonuçları proje paydaşları ile paylaşıldı. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ileriki dönemlerde kalkınma ajansları bünyesinde destek programlarının açılabileceği aktarıldı. 

Çevreye duyarlı OSB’yiz 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli çevreye duyarlı bir OSB olduklarını ifade ederek, “Eskişehir Organize Sanayi Bölgemiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası Grubu (DBG)  e Güney Kore Enerji Ajansı iş birliğinde yürütülen ‘Türkiye’de Yeşil OSB Uygulama Projesi’ kapsamında 331 organize sanayi bölgesi arasında pilot OSB seçildi” dedi. Küpeli, proje ile birlikte hedeflerinin bölgede faaliyet gösteren firmaların birbirlerinin atıklarından faydalanması ve firmalar arasında kaynakların kullanımıyla ilgili ortaklık kültürünün geliştirilmesi olduğunu söyledi. 
 

Projeler artarak devam edecek 

Başkan Küpeli, BEBKA ile yürütülen çalışmaların artarak devam edeceğini söyleyerek,  “BEBKA’nın bölgemiz kalkınmasında çok ciddi emekleri var. Sizler itici güçsünüz. Çeşitli projeleri birlikte konuştuk, değerlendirdik, yönettik. Birçoğunun olumlu sonuçlarını gördük. Endüstriyel simbiyoz da bunun bir başka örneği. Bu projelerin artarak devam etmesi, gelişmesi için organize sanayi bölgesi olarak her zaman yanınızdayız. Beraber neler yapabiliriz, bunların hem takipçisi hem de destekçisi olacağız. Bu çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu. 

Eskişehir hep önde 

Daha sonra söz alan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim endüstriyel simbiyoz kavramına Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin sahip çıktığını söyleyerek,  “Endüstriyel simbiyoz kavramını Eskişehirli sanayicimiz önemsemekte. Bursa, Bilecik, Eskişehir ölçeğinde baktığımız zaman Eskişehir bu konuda hep önde. Eskişehir’in göstermiş olduğu ilgi ve alaka son derece memnun edici” dedi. 
 

5 tane ön fizibilite hazırlandı 

Konuya ilişkin yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Gerim, “Birlikte çalışma kültürü çok önemli. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz yanı sıra işletmelerle çalışmalar yapıldı. Yapılan anketlerle atıkların ne olduğu, nasıl değerlendirileceği analiz edildi. 44 işyerinin katılımıyla burada çalıştay düzenlendi. Önceliklendirme yapılarak 5 tane ön fizibilite hazırlandı” dedi. 

Örnek bir merkez kurulmalı 

Maliyetlerin aşağı çekilmesi adına çalışmanın önemli olduğunu belirten Gerim, EOSB bünyesinde örnek bir merkez oluşturulabileceğini söyledi. Son olarak Gerim, “Siz olmadan bu işin olması mümkün değildi. Katkılarınızdan dolayı sizlere ve sanayicilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu. 

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen kapanış toplantısına EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim yanı sıra Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Saraç, Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Ayva, Denetim Kurulu Üyesi Samet Özkaya EOSB Müdürü Erhan Tatar,  Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Benli, Çevre Yüksek Mühendisi Suzan Eroğlu Önpeker, Planlama Birim Başkan Vekili Elif Boz Ulutaş, Eskişehir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Güliz Ünal ve Planlama Birimi Uzmanları Nalan Şençayır ile Özge Yıldız katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30