Ev pansiyonculuğunu yerinde gördüler

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Han Belediyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi iş birliği ile geçtiğimiz günlerde Han ilçesinde derslerle başlayan Ev Pansiyonculuğu Projesi, Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyüne düzenlenen gezi ile devam etti.

Ev pansiyonculuğunu yerinde gördüler

Türkiye’nin önemli turizm kentlerinden biri haline gelen Eskişehir’de, Yazılıkaya bölgesine gelen turistlerin konaklamalı geziler düzenlemesine olanak sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile başlayan Ev Pansiyonculuğu Projesi teknik gezi ile devam ediyor. Eğitimlerin yanı sıra düzenlenen gezi ile Hanlı kadınlar, Bedriye Berber Engin’in,  8 yıl önce okuduğu bir kitapta Afrika’da yoksul bir köyün turizmle değişen kaderinden etkilenmesi ile Bilecik’te çiftçilik yaparken köyünde ev pansiyonculuğunu nasıl karar verdiğini dinlediler. Kurşunlu köyüne düzenlenen gezide hep birlikte yemek yiyen ve daha sonra köyü gezen kadınlar Bedriye Hanım’dan, evlerin düzenlenmesi ve misafirlerin ağırlanması gibi konularda bilgi aldırlar.

Eskişehir’den gelen misafirlerini güler yüzü ile karşılayan Bedriye Berber Engin, ev pansiyonculuğuna başladığı ilk yıllarda tek başına olduğunu belirtirken, Hanlı kadınların yanında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Han Belediyesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin olmasının çok büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Bu işe başlarken kendisinin örnek alabileceği hiçbir model olmadığını da sözlerine ekleyen Bedriye Hanım, “buraya gelerek ev pansiyonculuğunu yerinde incelemek sizlere daha büyük cesaret verecektir” dedi.

Ev pansiyonculuğunu yerinde gören Hanlı kadınlar ise eğitimlerin ardından düzenlenen teknik gezi için yetkililere teşekkür ederken, “Han ilçesinde ekolojik turizmin yanında Yazılıkaya gibi tarihi yerlerde bulunuyor. Bizlere bu konuda eğitimler vererek ilçemizi geliştirme konusunda cesaret verdiler. Bizler de bu konuda aldığımız eğitimler sayesinde Han ilçemizde ev pansiyonculuğuna adım atacağız” dediler.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30