İlaçlama çalışmaları devam ediyor

Normalleşme süreciyle birlikte çalışmalarını hızlandıran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte başladığı vektörle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda 12 kırsal ilçede yoğun bir çalışma gerçekleştiren ekipler, kent merkezinde de sorumluluk alanında bulunan Porsuk Çayı ve sulama kanalları çevresini düzenli olarak ilaçlıyor.

İlaçlama çalışmaları devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü 2019 raporuna göre dünya genelindeki bulaşıcı hastalıkların %17'sinin vektör (sivrisinek, kene, kemirgen vb.) kaynaklı olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi yetkilileri, bu kapsamda sorumluluk alanlarında olan kırsal ilçelerde ve kent merkezinde su kenarlarında çalışmaların sürdüğünü belirttiler.

Kullanılan ilaçların Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği insana ve doğaya saygılı ilaçlar olduğunu belirten yetkililer, amaçlarının bu canlıları tamamen ortadan kaldırmak olmadığını, salgın hastalık oluşturmayacak şekilde vektörleri kontrol altına almak olduğunu ifade ettiler. Yetkililer “Kent merkezinde ilçe belediyelerimiz ile koordineli çalışmalar yürütüyoruz. Yerleşim yerlerinde sivrisinek larva üreme kaynaklarının çoğu insan faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple hemşehrilerimizden de vektör oluşumuna engel olunması konusunda uygulayabilecekleri destekleri bekliyoruz. En basitinden evimizdeki saksı altlarını kuru tutmalıyız, bahçemiz varsa aşırı sulamadan kaçınmalıyız. Kullanmadığımız kaplarda su birikmesini engellemeli ve çöplerimizin ağzını sıkıca kapatmalıyız. Çünkü sivrisinekler çok sayıda yumurtasını bu durgunsulara bırakırlar ve 7-10 gün içerisinde de uçkun hale gelirler” diyerek çalışmaların belirli bir program çerçevesinde devam edeceğini belirttiler. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27