Kazım Kurt: “Sizlerle gurur duyduk”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan OBAK, DAK, AKUT ve İZ Arama Kurtarmanın ekip liderleri ve üyeleri ile bir araya geldi. “Sizlerle gurur duyduk” diyen Başkan Kurt, deprem bölgesinde gösterdikleri büyük özveri için ekiplere teşekkür etti. 

Kazım Kurt: “Sizlerle gurur duyduk”
banner127

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan depremlerde arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerle bir araya geldi. Odunpazarı Kent Konseyi tarafından Aladdin Park’ta düzenlenen buluşmaya Başkan Kurt’un yanı sıra Odunpazarı Arama Kurtarma Ekibi (OBAK), Dorlion Arama Kurtarma (DAK), Arama Kurtarma Derneği (AKUT), İZ Arama ve Kurtarma Derneği ile Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru katıldı.
 
Toplantıda konuşan Başkan Kurt, deprem bölgesinde özveri ile gerçekleştirdikleri arama kurtarma çalışmaları için ekiplere teşekkür etti. Konuşmasına “15 gün boyunca ciddi bir çalışma ile çok yararlı işler yaptınız. Eskişehir olarak sizlerle gurur duyduk. Bu işin ciddiyetinin de farkına vardık. Bugün, sizlerle buluşalım teşekkür edelim hem de bundan sonraki süreçte neler yapılabilir konuşalım istedik” sözleri ile başlayan Başkan Kurt,  Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çekti. Her zaman ve her yerde deprem olabileceğini vurgulayan Başkan Kurt, “Bunun yanı sıra ülkemizde farklı felaketler de olabiliyor. Sizin yaptığınız işin önemi de bir kez daha ortaya çıkıyor. Sivilleşme hareketi Türkiye’de 20-25 yıl önce başladı. Sivilleşmeyi ilk başlatanlara şimdi teşekkür ediyoruz” dedi. 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE MAHALLELERE GİRMENİZ LAZIM

Türkiye’de sivilleşmenin mimarının Nasuh Mahruki olduğunu hatırlatan Başkan Kurt, Mahruki’ye selam gönderdi. Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Keşke daha çok Mahruki olabilseydi. Türkiye’nin zararları en aza inerdi. Şimdi artık, sizin bir işiniz daha var. Kendiniz gibi insanlar yetiştirmek. Eskişehir’de sivil toplum örgütleriyle mahallelere girmeniz lazım. Elbette mahallelerde sizler gibi yetişmiş, usta elemanlar yapamayız ama, en azından bu işin bilincinde olan deprem olduğunda nereye kaçacağını, yangında ne yapacağını bilen insanlar yetiştirmeniz lazım. Bu noktada Odunpazarı Belediyesi olarak elimizden gelen tüm desteği veririz. Bunu gerçekleştirmeniz halinde çok daha büyük bir sinerji ortaya çıkar. Şuan Eskişehir’de ekiplerde yaklaşık 150 aktif üye var, bunu artırmanın yolunu bulmak lazım. Bence esas olarak sizlerin öncülüğünde belediyelerin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, AFAD’ın ve Valiliğin bu konuda hazır olmasını sağlamanız, bunun için kamuoyu oluşturmanız lazım. Çünkü bu geçici bir iş, üç gün sonra herkes unutacak. Unutmamak ve unutturmamak lazım. Herkesin de görevini en iyi şekilde yapmasını sağlamak lazım. Bunu, kamuoyu ve sivil toplum örgütlerinin baskısı ile sağlayabiliriz. Ben sizlere yine teşekkür ediyorum. Yoruldunuz, dinlenin ama önümüzde yeni felaketler yaşanacaktır, bunlar için hazırlıklı olmanız gerekiyor. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”  

Toplantıda Başkan Kurt’un yanı sıra Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ile arama kurtarma ekiplerinin liderleri de birer konuşma yaptı. Kumru, yaptığı konuşmada deprem bölgesinde insan üstü bir çaba ile arama kurtarma çalışması yürüten ekiplere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Kurt, ekiplere teşekkür belgesi takdim etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30