“Nâzım’a Yolculuk” sergisi açıldı

Tepebaşı Belediyesi ve İş Sanat tarafından düzenlenen, Türk şiirinin en büyük şairlerinden Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamını konu alan “Nâzım’a Yolculuk” sergisi açıldı. Unutulmaz şairin yaşamını yansıtan sergi, Eskişehirlilere Nâzım Hikmet’in hayatı ile ilgili bilinmeyenleri sunuyor.

“Nâzım’a Yolculuk” sergisi açıldı

Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İş Sanat ile birlikte düzenlediği ve unutulmaz şair Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamını yansıtan “Nâzım’a Yolculuk” sergisi açıldı.

Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası Sergi Salonu’nda düzenlenen açılışa Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, akademisyenler, edebiyatçılar ve sanatseverler katıldı.

“Tüm insanların tanıması gereken bir değer”

Serginin küratörlüğünü yapan Prof. Dr. Haluk Oral, açılışta yaptığı konuşmasında Nâzım Hikmet’in sadece Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük şairlerden biri olmadığını ifade ederek, “Nâzım Hikmet aynı zamanda Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük dilci idi ve Türkler ile birlikte tüm insanların da tanıması gereken bir değerdi. Benim de 30 yıldır hayatını araştırdığım, şiirlerini ezberlediğim bir insan. Onun üzerine 30 yıldır topladığım küçük-büyük pek çok eseri sergimizde göreceksiniz. Nâzım Hikmet’i sevdiğiniz için buradasınız, bunu biliyorum. Benim umudum da kendisinin hayatı hakkında bilmediğiniz ayrıntıları bu sergi ile sunabilmektir. Sergimiz ile Nâzım Hikmet’in hayatından kesitler sunmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Büyük bir şair, vatansever”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise konuşmasında sergiyi ilk kez İstanbul’da gördükten sonra Eskişehirliler ile de buluşturmak istediğini kaydetti. Başkan Ataç, “Sergiyi gördüğümde çok duygulandım, ortada büyük bir emek var. Bu emeği sergiyi gezdiğinizde çok iyi hissediyorsunuz. Tabi ki Nâzım Hikmet’e tarif gerekmez, kendisini dünya tanıyor. Ama bu sergi ile Nâzım’ın bilinmeyen yönlerini de öğrenme şansı yakalayacağız. Kendisi büyük bir şair olduğu kadar büyük de bir vatanseverdir. Bu özel sergiye Tepebaşı’nda ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Atatürk ve Nâzım, Küba’da bir araya geldi”

Başkan Ataç konuşmasının devamında 2003 yılında Küba’ya gerçekleştirdiği bir ziyaretinde, Mustafa Kemal Atatürk ve Nâzım Hikmet’in büstlerini de beraberinde götürdüğünü anlatarak, “Sergimizin ismi ‘Nâzım’a Yolculuk’ olunca, benim de aklıma 2003 yılında Küba’ya götürdüğüm büstler geldi. O da bir nevi ‘Nâzım’ın yolculuğu' oldu. Bilmiyorum başka bir yerde var mı ama Atatürk ile Nâzım, Küba’da bir araya gelmiş oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Küba’da çok büyük hayranlık ve saygı duyulan bir önder. Che Guevara’nın günlüklerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün adı çıkmıştır. Küba'nın Havana Kenti Boyeros Belediyesi de bizim kardeş kentimizdir ve orada düzenlenen törenin ardından Kübalı bir entelektüel bana, ‘Bizi, Nâzım ile buluşturduğun için çok teşekkür ederim’ demişti” sözlerini kullandı.

Başkan Ataç daha sonra serginin küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Haluk Oral, tasarımcı Emre Senan ve İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten’e teşekkür çiçeği ve Nâzım Hikmet karikatürü hediye etti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler, “Nâzım’a Yolculuk” sergisini gezdi.

7 Şubat’a kadar açık olacak

“Nâzım’a Yolculuk” sergisinde; şairin büyük ailesi Celile, Samiye, Yahya Kemal, Piraye, Memet, İpekçi, Serteller, Naci Sadullah, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Sedat Simavi, Ahmet Emin, Münevver, Mehmet, Ekber, Vera gibi birçok isimden ve daha pek çok başka duraktan geriye kalan değerli mektuplar, fotoğraflar, belgeler ve yayınlar yer alıyor. Sergiyi ziyaret edecek sanatseverler, Nâzım Hikmet’in Selanik’ten Moskova’ya kadar uzanan büyük yolculuğuna da eşlik etme fırsatı buluyor.

Sergi, 7 Şubat Cuma gününe kadar Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası Sergi Salonunda Eskişehirlilerin ziyaretine açık olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27