Odunpazarı'nda festival heyecanı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Avrupa Birliği Derneği (ES-AB) ile bir araya geldi. 

Odunpazarı'nda festival heyecanı

 Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezinde gerçekleşen buluşmaya, ES-AB Başkanı Doç. Dr. Erhan Akdemir ile Odunpazarı Dinleme, Diyalog, Dayanışma (3D) Gençlik Festivali’nin düzenleyici kurulu katıldı. 
 Geçen sene 17-18 ve 19 Mayıs’ta Kanlıkavak Parkı’nda düzenlenen 3D Gençlik Festivali’nin değerlendirildiği toplantıda, 2023 yılı içerisinde gerçekleştirilecek 2’inci Odunpazarı 3D Gençlik Festivali’nin hazırlıkları da konuşuldu. Yapılması planlanan çalışmaları notlar alan Başkan Kurt, çeşitli önerilerde de bulundu. 

3D GENÇLİK FESTİVALİ ARTIK ULUSLARARASI BİR NİTELİK KAZANDI

Toplantıda konuşan Başkan Kurt, 3D Gençlik Festivalinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Türkiye’de ve Eskişehir’de ilk kez düzenlenen 3D Gençlik Festivali’nin, Uluslararası Demokrasi Festivalleri Derneği üyesi olduğunu belirten Başkan Kurt, bu üyelik ile Türkiye’nin Danimarka, Finlandiya, İsveç, Estonya, Letonya, Litvanya, Birleşik Krallık, Norveç, Belçika ve Macaristan arasındaki yerini aldığını kaydetti. 3D Gençlik Festivali’nin ulusal bir festival olmaktan bir adım öteye geçerek uluslararası bir festival niteliği kazandığını hatırlatan Başkan Kurt, bu nedenle de 2023 yılında gerçekleşecek olan festivale uluslararası bir katılım olabileceğini vurguladı. 

KONUŞMAYA, FİKRİMİZİ TARTIŞMAYA ALIŞACAĞIZ

“Festivale, ne kadar çok insan katılır ve konuşursa o kadar kapsayıcı oluruz. Çok tartışmaktan sıkıntı gelmez. Unutmayın; biz bu işi, Eskişehir Valisinin bir gençlik festivalini yasakladığı günlerde yaptık. Demokrasi, özgürlük, hak arama mücadelesini bizim sonuna kadar desteklememiz ve sürdürmemiz gerekiyor. Herkes, kurallara ve festival ilkelerine uydu. Herhangi bir taşkınlık ve rahatsızlık verici tartışma ortamı da olmadı. Tüm bunlar da Eskişehir’in olgunluğunu gösteriyor. Demek ki bu yasakların hiçbir anlamı yok.  Denerseniz, aslında Türkiye’de de bu böyledir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı görülür. En korkulan yerlerde bile, bu iş olabilir. Denenmeyince, herkes bu işin çok tehlikeli bir iş olduğunu düşünür, ama öyle değil. Bizim festivalimiz, çok düzgün bir biçimde yürüdü. Gençlerin olduğu yerde tartışma olur, zaman zaman kavga da olabilir; yeter ki bu tartışma ya da kavga fiziki hale dönüşmesin. Konuşmaya, fikrimizi tartışmaya alışacağız. Konuşa konuşa Türkiye’nin hatta dünyanın sıkıntılarını çözmeye çalışacağız. Global bir ekonomik kriz var. Dünyanın sorunları da ortak. Festival sonrası çıktılar ve raporlar önemli. 2023 yılında düzenleyeceğimiz festivalin de başarılı olacağını düşünüyorum” diyen Başkan Kurt, festivalin ayrıntıları netleştikçe kamuoyu ile paylaşılacağını da sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27