Öğrenciler sergiyi çok sevdi

Tepebaşı Belediyesi’nin “Milli Mücadele’de Eskişehir ve 100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” sergisini ziyaret eden öğrenciler, Eskişehir’in kurtuluşunu öğreniyor.

Öğrenciler sergiyi çok sevdi
banner127

 Tarih Vakfı iş birliğinde hazırlanan “Milli Mücadele’de Eskişehir ve 100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” projesi Eskişehir’in Milli Mücadele dönemine ışık tutuyor. Sergi, belgesel ve kitap serisinden oluşan ve Milli Mücadele yıllarını Eskişehir odaklı inceleyen proje, uzunca bir akademik çalışma ve araştırma döneminin ardından hayat buldu.

 Öğrencilerden sergiye yoğun ilgi

Milli Mücadele’de Eskişehir ve 100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu sergisi, Eskişehir’in uğradığı işgallerden verilen mücadelelere, Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’e ilişkin tespitlerinden İnönü Savaşları’na kadar pek çok tarihi olayı, görsel zenginlikler ile ziyaretçilerine anlatıyor. Öğrenciler, sergiyi gezerek dönemi anlatan görselleri ve belgeleri görme şansı buluyor.

“Ülkemizin daha iyi bir yer olması için elimizden geleni yapacağız”

Sergiyi gezen öğrenciler sergiyi çok beğendiklerini belirterek, “Yaşadığımız şehrin tarihini derslerde anlatılan kadarıyla bilmek elbette yeterli olmayacaktı. Buraya geldiğimizde gördüklerimizle bildiklerimize daha çok şey eklendi. Daha birçok şehrimizin bu şekilde tarihi varken insanlar tarafından az bilinmesi üzücü. Burada edindiğimiz bilgilerle geleceğimizde ülkenin daha iyi bir yer olması için elimizden geleni yapacağız. Gerçekten çok güzel bir sergi olmuş. Hem göze hitap ediyor hem de sıkmadan gerekli bilgiler veriliyor. Gerçekten bu sergiyi yapan herkesin eline sağlık, çok başarılı ve güzel bir çalışma olmuş” diye konuştu.

Eskişehirli vatanseverlerin Milli Mücadele ile bütünleşmesini konu alan sergi, bir yıl boyunca Tepebaşı Belediyesi ana hizmet binasında ziyaretçilere açık kalacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30