Orman yangınları ile mücadelede işbirliği yapıldı

Eskişehir'de 2023 yılı “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu" Vali Yardımcısı Okan Leblebiciler Başkanlığında toplandı.

Orman yangınları ile mücadelede işbirliği yapıldı

 Kocakır Orman Yangın Gözetleme Kulesinde yapılan toplantıya 22 kurum amiri katılarak işbirliği için karara imza koydu. Toplantıda, Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin bir sunum yaparak katılımcılara, Eskişehir'in ormanlık durumunu, orman yangınları ile mücadele gücünü ve yangın sonrası tekrar yapılan ağaçlandırma çalışmalarını anlattı. Çetin, 2022 yılında Eskişehir ilinde 12 adet orman yangını meydana geldiğini ve 18 hektarlık alanın zarar gördüğünü ifade ederek “Özellikle ilimiz dışında sahil bölgelerimizde büyük yangınlar oldu. Orman Genel müdürlüğümüzün talimatı ile ekiplerimizi riskli bölgelere yönlendirdik. Yine de Akdeniz kuşağında bulunan ülkeler arasında orman yangınlarında en başarılı ülke biziz. Yangınların % 95 insan kaynaklı. Birinci önceliğimiz yangınların çıkmasını önlemek. İlimizde 14 gözetleme kulesi bulunmakta olup, yeteri kadar araç gereç ve 230 personelimiz ile yangınlarla mücadeleye hazırız. Ülke genelinde gözetleme yapan İHA'lardan da istifade ediyoruz. Geçen sene ilk kez 2 binden fazla yangın gönüllüsüne de eğitim verdik. Orman Genel Müdürlüğümüzce kiralanan birde söndürme helikopteri gelerek orman fidanlığımızda konuşlanacak. Vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ederek, yangınsız bir sezon diliyorum" dedi.

 Vali Yardımcısı Okan Leblebiciler ise orman yangını çıktığında bütün kurumların orman teşkilatının yanında olması için talimat verdi. Leblebiciler, ormanları korumanın hepimizin görevi olduğunu ifade ederek “Son yıllarda özellikle Akdeniz bölgesinde çıkan büyük yangınlarla mücadele edildi. İnşallah tekrarını yaşamayız. Bize düşen görev orman teşkilatının talepleri doğrultusunda bütün gücümüzle onların yanında olmak" fadelerini kullandı.

 Toplantının sonunda bazı kurum temsilcileri komisyon kararları üzerine görüşlerini aktarıldılar. Toplantının sonunda yangın protokolüne imzalar atıldı. Daha sonra ilk müdahale ekiplerinin hazırladığı tatbikatı izledi. Kuleden temsili bir yangın ihbarı alan ekipler, kısa sürede yangına müdahale ederek, yakılan ateşleri söndürdü. 

 Toplantıya, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan, Şube Müdürü Fikret Araç ve İşletme Müdürü Doğan Kiras da eşlik etti.​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27