Orta Asya'nın ezgileri Eskişehir'de yankılandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 14 Ekim akşamı ünlü Kazak Topluluğu Turan Etno Folk grubunu Eskişehirli müzik severlerle buluşturdu.       

Orta Asya'nın ezgileri Eskişehir'de yankılandı

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sahne alan grup dinleyicilerin yoğun ilgisini topladı. 2008 yılında Kazakistan’da konservatuvar öğrencilerinin kurduğu ekip beş kişiden oluşuyor ve Kazakistan’ın yerel çalgıları ile kendi yerel müziklerini icra ediyor. Topluluk, otuza yakın halk çalgısını konser boyunca dönüşümlü olarak çaldı.

Görseller ve videolarla müziğin etkisini zenginleştiren topluluk, dinleyenleri adeta Orta Asya bozkırlarında bir yolculuğa çıkardı. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de anıldığı konserde, Âşık Veysel yılı olması sebebiyle sanatçının ünlü eseri “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünün yanı sıra coğrafyamıza ait farklı farklı türküler de yorumlandı.

Çeşitli Türk devletlerinden gelen vatandaşların da katılımının yoğun olduğu, baştan sona coşkulu geçen gecede, Türk Dünyasının birliğine vurgu yapıldı ve salonun tamamını dolduran seyircilerin ayakta alkışları eşliğinde sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30