TÜDAM'da Hesap Kitap Ölçüm Salonu açıldı

Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÜDAM) gerçekleştirilen törende Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Haşim Şahin ve salon kurucusu Prof. Dr. Mehmet Üreyen’in katılımıyla “Hesap Kitap Ölçüm Salonu” açıldı.

TÜDAM'da Hesap Kitap Ölçüm Salonu açıldı
banner127

 TÜDAM’daki açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal şunları söyledi:

“Anadolu Üniversitesi, Türk dünyası ve tüm kardeş coğrafyaların üniversitesi olmak misyonuna sahip. TÜDAM da bu misyonu üstlenen en önemli birimlerimizden biri. Bugün burada, Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu salonla Türk Dünyasına önemli bir katkı daha sağlamış olacağız. Başta Prof. Dr. Mehmet Üreyen olmak salonun hizmete girmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Şahin: “Hesap Kitap Ölçüm Salonumuz özellikle matematik eğitimine benzersiz bir yaklaşım sunuyor”

 Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Haşim Şahin, Hesap Kitap Ölçüm Salonu’nu açtıkları için duydukları mutluluğu belirterek şunları söyledi: “Anadolu Üniversitesi ve TÜDAM olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını birçok etkinlik ve faaliyetle kutluyoruz. Hesap Kitap Ölçüm Salonumuz özellikle matematik eğitimine benzersiz bir yaklaşım sunuyor. Hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Prof. Dr. Üreyen: “Salon, Türk matematikçilerin tarihini anlatan kitaplar, matematiksel kavramları canlı modellerle açıklayan donanımlar ve ölçü aletlerini içeriyor”

 Hesap Kitap Ölçüm Salonu’nun hayata geçmesinden mutluluk duyduğunu ve özellikle sınav odaklı eğitim sisteminin matematiği anlaşılmaz kıldığını aktaran Prof. Dr. Mehmet Üreyen ise konuşmasında şunları söyledi:

“Günümüzde, matematiğin temel kavramları yeterince açıklanmıyor ve ispat yeterince vurgulanmıyor. Biz de bu eksiklikten yola çıkarak Hesap Kitap Ölçüm Salonu’nun hazırlanmasına odaklandık. Burada matematik, elle tutulur, gözle görülür modellerle öğrencilere anlatılıyor. Salon, Türk matematikçilerin tarihini anlatan kitaplar, matematiksel kavramları canlı modellerle açıklayan donanımlar ve unutulmaya yüz tutmuş ölçü aletlerini içeriyor. İspatın önemi vurgulanarak, matematik sadece işlem odaklı değil, düşünme yeteneği geliştiren bir disiplin olarak sunuluyor. Bu salon, Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan olsun.”

 Açılış töreninin ardından salonun kuruluşunda katkıları olan isimlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30