Yaralı akbaba tedavi edildi

Eskişehir turizmine verdiği katkının yanı sıra doğal yaşamda yaralanan yaban hayvanlarını da tedavi eden Eskişehir Hayvanat Bahçesi, son olarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan küçük akbabayı da tedavi ederek doğal yaşamına tekrar bıraktı. 

Yaralı akbaba tedavi edildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri tarafından zor durumda bulunan küçük akbaba kontrolleri yapılmak üzere Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne teslim edildi. Kontrolleri sırasında hayvanın üzerinde kime ait olduğu belli olmayan verici cihazı tespit ettiklerini ifade eden Hayvanat Bahçesi yetkilileri, “Zehirlenme şüphesiyle tedavi altına aldığımız akbabamızın ilk incelemesinde üzerinde verici cihazı tespit ettik. Bu süreçte kuşları koruma programları yürüten Bulgaristan merkezli Birdlife kuruluşu küçük akbabanın üzerindeki vericiden konum bilgisi alarak bizimle iletişime geçti.

Zehirlenme şüphesiyle Hayvanat Bahçemize getirilen küçük akbabayı veteriner hekimlerimiz gerekli bakım ve tedavisini yaptıktan sonra DKMP yetkilileriyle birlikte Bulgar yetkililerden alınan yuva konumuna tekrar salımını başarıyla gerçekleştirdik. Sonraki günlerde Bulgar yetkililer tarafından uydu üzerinden takibi yapılan hayvanın yuvasında ve beslenme bölgesinde olduğu tespit edildi.

Küçük akbaba Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği verilerine göre "EN" (nesli tehlike altında olan türler) kategorisinde olup, bu hayvanların Avrupa'daki önemli üreme alanlarından biri de şehrimizdir. Kış dönemini Afrika'da geçiren küçük akbaba, uzun bir göç yolculuğundan sonra Mayıs ayının sonlarında Avrupa'daki diğer yuva bölgelerine ve ülkemize gelir. Üreme ve yavru bakımı dönemi olan yaz aylarını bu bölgelerde geçirdikten sonra sonbaharda yavrularıyla beraber Afrika'ya geri dönerler. Her yıl göçten sonra aynı yuvaya gelen küçük akbabaların neslinin korunması için yuva bölgelerindeki tehditlerin ve insan baskısının durdurulması son derece önemlidir.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi olarak tedavi ettiğimiz akbabanın doğaya tekrar kazandırılmasından önce aldığımız kan numunesini zehirlenme bulgularını incelemek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı'nın laboratuarına gönderdik” diyerek özellikle doğal yaşamda yaban hayvanlarına en çok zararın insanlar tarafından verildiğini ifade ettiler.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27