Takoz olmalarına izin vermeyiz

Erdoğan: "Türkiye'nin ilan ettiği her hedefi, sağladığı her başarıyı, katettiği her mesafeyi kahırla karşılayan bu kesimi mazur görmek istiyoruz ama maalesef bu hüsnüniyeti bile hak etmiyorlar."

Takoz olmalarına izin vermeyiz

Cumhurbaşkanı Rcep Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ek binasıyla Çayeli Eğitim Fakültesi ek binası açılış programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Yaklaşık 6 aylık bir aranın ardından Rize'de olmaktan ve bu vesile ile sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kısa süre önce bir televizyon programında birileri 76'dan 207'ye yükseltilen üniversitelerimizin sayılarıyla dalga geçerken bir taraftan da şunu söylüyordu, "Bugün profesörü olmayan üniversiteler var, bunlarla mı övünüyorlar?" diyorlardı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki profesör sayısını rektörümüzden duyunca, bu kulakları olup da duymayanlar inşallah duymuşlardır diye temenni ediyorum.

"Hafta sonunu zor çektim"

Dün gece geldik, mutluyuz hafta sonunu zor çektim. Dedim ki ne zaman perşembe olacak da Rize'ye gideceğiz? Cuma, cumartesi, pazar, pazartesi ondan sonra da Trabzon'a geçip daha sonra Ankara'ya döneceğiz. Ankara'da Yunus Emre haftası vesilesiyle kongre merkemizde muhteşem bir geceye yetişeceğiz. İnşallah salı sabahına kadar buradayız. Cuma namazını, açılışını da gerçekleştirdiğimiz Ahmet Erdoğan Camisi'nde kıldık. Yaptıranlardan Allah razı olsun. Fatih Erdoğan, Asuman Erdoğan kardeşime teşekkür ediyorum. Rabb'im ecirlerini ziyade etsin. Yarın tabii çok daha farklı, denizin üzerinde inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı'mızın inşaatını şöyle bir yerinde görelim istiyorum. Buradan havalimanı 25 dakika olacak. Rize merkez 20 dakika olacak. Tabii bu şimdi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin, havalimanından buraya ulaşımının nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından çok önemli. Aynı zamanda Artvin'e olan mesafenin de artık, Cankurtaran Tüneli'ni de düşündüğümüz zaman ne kadar kısaldığını düşünelim. Çünkü biz yolları kısalttık. Çünkü 'yol medeniyettir' dedik, bu adımları attık, atmaya da devam ediyoruz.

"Pazartesi Rize'de, salı günü Trabzon'da il kongremiz var"

Biz yolları ırak değil yolları kısalttık. Yol medeniyettir dedik bu adımları attık. İnşallah fırsat bulabilirsek, Ayder Yaylası'ndaki çalışmaları da yerinde görmek istiyorum. Biliyorsunuz Ovit Tüneli'ni açtık. Oradaki son durumu da yerinde görelim istiyorum. Malum buradan Erzurum'a dağları deldik hamdolsun ve dağları delerek düzelttik. İnşallah yakında gövde betonu bitecek olan Yusufeli Barajı'nı da arkadaşlarım yakından takip ediyorlar. Bu baraj ile de enerjide sulamada devasa bir adımı atmış oluyoruz. Pazartesi Rize'de il kongremiz var, salı günü Trabzon'da il kongremiz var sonra Ankara. Rize'ye kadar gelmişken, adımızı taşıyan üniversitemizi ziyaret etmemek ve buradaki gelişmelerin heyecanını sizlerle paylaşmamak mümkün olmazdı. Bugün hizmete alacağımız Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile Çayeli Eğitim Fakültesi ek binasının hayırlı olmasını diliyorum.

"Üniversitemizin önce ülkemizde ilk 10'a yükselmesini ardından dünyada ilk 500'e girmesini bekliyoruz"

Bugün artık 25 fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitüsü, 2 bini aşkın akademik ve idari kadrosu, 18 bini bulan öğrenci sayısıyla üniversitemiz iftihar ettiğimiz bir düzeye geldi. Derdimiz kemiyetten çok keyfiyet. Hele hele bunu yakaladığımız zaman Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türkiye'de parmakla gösterilen üniversitelerden biri olacak. Üniversitemizin önce ülkemizde ilk 10'a yükselmesini, ardından dünyada ilk 500'e girmesini bekliyoruz. Ben, değerli hocalarıma bu noktada güveniyorum. Recep Tayyip Erdoğan ismini taşıyan bir üniversiteye yakışan da budur. Bu noktada her türlü hizmetkarlığı yapmaya hazırım. Ve bunu da inşallah yapacağız. İnşallah adım adım üniversitemizi buralara çıkartacağız. Lojmanlarımızla zaten buraya bir başka güç, güzellik sağladığımıza inanıyorum. Bunu niye yaptık? İstedik ki bu lojmanlarla tüm hocalarımızın ayağına gidelim ve yavrularımız orada okullarını, eğitimlerini, öğretimlerini alsınlar. Bu noktada herhangi bir sıkıntı çekmesinler.

"Bir kesim var ki ülkelerinde yaşanan her olumlu gelişme onların üzerine kabus gibi çöküyor"

Geçtiğimiz günlerde Milli Uzay Programımızı paylaştık. Türkiye'nin uzay yarışında hedefler ortaya koyması kalbinde azıcık ülke sevgisi olan herkesi heyecanlandırmıştır. Ama maalesef bir kesim var ki ülkelerinde yaşanan her iyi, olumlu, hayırlı gelişme onların üzerine adeta kabus gibi çöküyor. Rahatsız oluyorlar. Kimi şakaya vurarak kimi de göstere göstere husumetlerini, kinlerini, nefretlerini sergilemekten çekinmiyor. Dünyada kendi ülkesinin felaketini dileyecek ve yaşanan her felaketten haz duyacak kadar insanına yabancılaşmış başka bir kesim var mıdır bilmiyorum. Türkiye'nin ilan ettiği her hedefi, sağladığı her başarıyı, katettiği her mesafeyi kahırla karşılayan bu kesimi mazur görmek istiyoruz ama maalesef bu hüsnüniyeti bile hak etmiyorlar.

Artık bu ruh hali siyasi rekabetle, ideolojik çekişmeyle, dünya görüşü farklılığıyla, hatta çıkar çatışmasıyla izah edilmeyecek bir görünüme bürünmüştür. Bölünmüş yol, otoyol yaparsınız ne diyorlar, 'buraya uçak mı inecek', havalimanı yaparsınız, 'buraya uzay mekiği mi inecek' derler. Uzay programı açıklarsınız, 'yapacak başka işiniz mi kalmadı' derler. Kurum bütçesiyle birçok farklı kurumun aynı amaç doğrultusunda yürüttükleri projelerin bütçelerinin farkını bilmeden 'bu parayla mı' diye burun kıvırırlar. Yarın öbür gün uzaya kendi aracımızı, kendi bilim insanımızı gönderdiğimizde 'dünyaya mı sığmadınız' diyeceklerini şimdiden duyar gibiyim. Türkiye bilimde, araştırmada ilerlesin, yetişmiş insan kaynağı gücünü artırsın diye her ilimizde üniversite kurduğumuzda, bunların nasıl feveran ettiğini unutmadık.

"Bu kör husumetin yürütülen işlere takoz olmasına da izin vermeyiz"

Yeni kurduğumuz üniversiteler içinde şimdiden köklü üniversiteleri geride bırakacak başarıları yakalayanlar oldu. Tarih boyunca birileri gelişimin, ilerleminin öncüsü olmuş birileri de böyle lafla peynir gemisi yürütmeye çalışmıştır. Bu kör husumetin, yürütülen işlere takoz olma noktasına getirilmesine izin vermeyiz.

"Olmayan kredileri ballandırarak anlatıyorlar"

Bunların en büyük marifeti yatırım, açılış yapmama en fazlası borç bulma törenleri düzenleme olmuştur. Olmayan kredileri ballandırarak anlatırken kendilerine ait olmayan işleri de sahiplenerek icraat açıklarını kapatmaya çalışırlar. Cumhurbaşkanının onayı olmadan tahvil çıkaramaz, yurt dışından borçlanamazsın. Geçenlerde ana muhalefetin başındaki zat biz diyor şu kadar ucuz faizle yurt dışından borçlanma yaptık. Yalan, netekim Hazine ve Maliye Bakanlığımız bunun nasıl bir yalan olduğunu belgeleriyle açıkladı. Yarışa girmek istikrar ister bunlarda bu yok.

"Bütçeten üniversitelere ayrılan payı 36 milyar liraya yükselttik"

İnşallah Türkiye 2023 hedeflerine de ulaşacak dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına da girecek. İnanmak harekete geçmek başarının yarısıdır. Biz 18 yılda Cumhuriyet tarihinde yapılanan katbekatını ülkemize kazandırdık. Altyapıya ve insan kaynağına yaptığımız yatırımlar sayesinde Türk yüksek öğretim sistemi ileri bir seviyeye ulaştı. Öğretim eleman sayımız 70 binden 180 bine çıktı. Öğrenci sayısı itibarıyla Avrupa'da üniversiteye erişim konusunda ilk sıraya çıktık. Bütçeden üniversitelerimiz için ayırdığımız payı 2,5 milyar liradan aldık, bu yıl itibarıyla 36 milyar liraya yükselttik.

Hala Anadolu'daki üniversitelerimizin başarısız olmasını isteyenler var. Anadolu'daki üniversitelerimizin bu habis zihniyete vereceği en güzel cevap, ulusal ve uluslararası düzeyde gösterecekleri başarılar olacaktır.

Anadolu'da yeni kurulmuş üniversitelerimizi köklü üniversitelerle eşleştirmek suretiyle YÖK Anadolu Projesi'nin yeni bir atılıma vesile olmasını diliyorum. Tüm baskılara rağmen ailemize, inancımıza, kültürümüze, medeniyet değerlerimize sahip çıktık. Ayasofya'dan başörtüsüne, kamuya girişten iş dünyasına süren bu mücadele hepimizi hem yetiştirdi hem diri tuttu. Ülkemizi her alanda geliştirirken yine aynı rehberlikte güçlü bir toplumsal altyapıyı da kuracağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27