banner130

Uzmanlar uyardı! Bunaltan sıcaklar can kaybı boyutuna kadar artabilir

Ağustos ayının ilk yarısının sonuna kadar sıcaklıkta her gün yeni bir rekor beklenirken, uzmanlar küresel hava sıcaklığındaki rekor yükselişler nedeniyle sıcağa bağlı can kayıplarında artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar uyardı! Bunaltan sıcaklar can kaybı boyutuna kadar artabilir
banner127

Uzmanlara göre 4 Temmuzda yaşanan rekor sıcaklığın, ağustos ayının ilk yarısının sonuna kadar her gün yeni bir rekor bekleniyor. Bu da ağustos ayının sonuna kadar yaklaşık 10-15 rekor kırılacağı anlamına geliyor. Artan hava sıcaklığında en büyük zararı belli bir sıcaklık, nem ve yağış dengesine ihtiyaç duyan tarım ürünlerinin görebileceğini, iklim değişikliğinin sadece Türkiye'de değil dünya genelinde tarım sektörünü tehdit ettiğini bildiren uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi belli başlı bölgelerin, dünyanın geri kalanına göre daha fazla ısındığını ifade etti. Bundan dolayı orada artık insan dayanıklılığının üstüne çıkacak sıcaklıklar oluşmaya başlayacağı uyarısında bulunan uzmanlar, insanların düşüp öleceğini ve bu rakamların 100-200 veya 1000 kişiyi değil, milyonlarca insanı kapsayacağını söyledi.

 Artan sıcaklıkların göçe yol açacağı öngörüsünde bulunan uzmanlar, göç yollarının da Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) gibi yollardan geçtiği için yakın zamanda bütün dünyaya yayılan problemler yaşamaya başlanabileceğini kaydetti.

 Dünya genelinde rekor sıcaklıklara ulaşılmasıyla, aşırı sıcaklara bağlı can kayıplarında büyük bir patlama yaşanabileceği konusunda dikkatli olunması çağrısında bulunan uzmanlar, büyük bir kısmı Fransa'nın başkenti Paris'te olmak üzere Avrupa'da 2003 yılında 35 bin kişinin aşırı sıcak nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatarak, ilerleyen günlerde yaşanabilecek ölümlerin normal hale gelebileceğini ve bu sayının milyonları bulabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2023, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30