PARILDAYAN Z KUŞAĞI

Kimdir Z Kuşağı?

Z kuşağı, 1997 ve sonrası doğan, tek işi ve tek uğraşı teknoloji ve sosyal medyaymış gibi gösterilmeye çalışılan, tam olarak anlaşılamayan jenerasyon. Yani gençlerimiz. 1997–2012 yılları arasında doğan kişilerden oluşan Z kuşağı bu sıralar pek çok yerde konuşulmaktadır. 2023 seçimlerinde 7 milyon Z kuşağının ilk defa oy kullanacağı da konuşulanlar arasında.

Sosyologların çalışmaları gösteriyor ki; aynı yaş gurubundaki insanların görüşleri paralellik göstermektedir; çünkü müşterek hayat deneyimleri vardır. Müşterek hayat deneyimleri kuşakların ortaya çıkmasında ana etmendir. 45 yaşındaki insanlar aynı toplumsal olaylara şahit olmuş aynı

şartlarda eğitim almışlardır. 60 yaşındaki bir insanın görüşleri ile 20 yaşındaki bir insanın görüşleri de birbirinden çok farklıdır, sadece görüşleri değil yaşam şekilleri, yaşam deneyimleri, yaşam koşulları… Bu yüzden de farklı kuşaktalar ve bazen de birbirlerini anlayamıyorlar ve bu durumda da kuşak çatışması yaşanabiliyor.

Z kuşağı sanıldığı gibi saf ya da bilinçsiz değil. Ülkemizdeki Z kuşağı neler neler gördü: Darbeyi gördü, depremi, küresel ısınmayı, susuzluğu, dünya savaşlarını, virüsü ve pandemiyi görüp tecrübe eden bir kuşak çıktı ortaya. Önceki kuşakların farklı sorunları vardı, Z kuşağının da kendine göre sorunları var; bunların başında da parçalanmış aile durumları ve iş bulabilme kaygıları geliyor.

Boşanma oranları arttıkça bunun toplumsal etkileri de artabiliyor. Bazıları aşırı özgüvenli bazıları ise bütün ümidini tamamen tüketmiş. En kötüsü de bu, hayat dair hiçbir umudun olmaması. Bakmayın siz onların saçlarını pembeye boyayıp bağıra bağıra kahkaha attıklarına onların da pek çok sorunları var. Ve bizlerin onlara destek olması gerekiyor.

Z kuşağı fikirlerini bağıra bağıra söylemek, nerde ve nasıl olursa olsun kendi fikirlerini aktarmak istiyor. Z kuşağı dünyayı gezmek istiyor, dijital aktivizm yanlısı, bir şeylere sahip olmaktan ziyade anlık mutluluklara da önem veriyor. Z kuşağı sosyal medyayı aktif kullandığı için, bireyselliği sevdiği için, sabırsız olduğu ve fazla özgüven sahibi olduğu için, içinde bulunduğu toplum tarafından eleştiriliyor. Belki de anlaşılamıyor. En çok parıldayan yıldızlar en çok konuşulan yıldızlardır. Meyve veren ağaçlarla uğraşılır. Yol kenarında sessiz sedasız duran çalılarla hiç kimsenin işi olmaz değil mi?

Varsın eleştirsinler, öyle desinler böyle desinler, Z kuşağı zaten çok da umursamaz hakkında söylenenleri… Bizim gibi içine atmaz ki Z kuşağı, deliler gibi haykırır düşüncelerini, biz çiçek yapraklarını kurutup kitap ayracı yapan tayfaydık. Başkalarının ne söylediğine göre şekillenirdi yaşamımız. Z kuşağı bizden daha hızlı, bizden daha deli ve bir o kadar coşkulu…

Çok seviyorum Z kuşağını, geleceğimiz onlarda, dünyanın ipi de onlar da yaşamı şekillendirecek olanlar da onlar. Z kuşağının parlayan gözleri var, deli kanı var, çılgın fikirleri, özgüveni ve cesareti var.

Z kuşağını dinlemeliyiz, anlamaya ve yardımcı olmaya çalışmalıyız. Değer verirken onlara özel çözümler sunmalıyız. Onların bize ve bizim anlayışlı hallerimize ihtiyacı var, ama hata yapmaya da hakları var.

Duvardaki bir tabloda her rengin yeri ayrı bir anlam içerir. Her mevsim farklı güzel ve anlamlıdır. Bütün içerisindeki her parça da ayrı bir özem arz eder. Bütünü parçalar oluşturur; bu yüzden toplumun her parçası çok özeldir; çünkü insan özeldir. Her insan değerlidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gonul
Gonul - 4 hafta Önce

Z kusagi hakkinda aydinlatici bir metin olmus.. Guvenilmeli genclige

banner19

banner24

banner25

banner29

banner31

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27