Grip vakalarında ciddi artış!

2019’un Kasım ve Aralık aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle acil servise başvuranların sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 arttı.

Grip vakalarında ciddi artış!

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada,  "İçinde bulunduğumuz aylar, grip sezonuna dahil olduğundan diğer aylara göre vakalarda artışlar olması beklenen bir durumdur" denildi.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışının geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği belirtilen Bakanlık açıklamasında grip için öncelikle acile değil aile hekimine gidilmesi gerektiği vurgulandı.

Gribin antibiyotikle tedavi edilemeyeceğini hatırlatan ve hekim kontrolü ile doğru ilaç kullanımının önemine dikkat çeken Bakanlık açıklamasında grip ile etkin mücadele için şu tavsiyeler yer aldı:  

“Hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir. Hastalar mutlaka istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidir. Mevsimsel grip hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan kişiler, hekim kontrolünden sonra gerekirse hekim tarafından reçete edilen ilaçları kullanmalıdır.

Grip, her yaşta görülebilen bir hastalık olup, risk gruplarında yer alan kişilerde daha ağır seyredebilmektedir. Gripten korunmak ve bulaştırmamak için;

- El yıkama ve kişisel hijyene dikkat edilmeli; ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.

- Aksırma ve öksürme esnasında ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöpe atılmalıdır. Mendil yok ise kolun iç yüzüne öksürülmelidir. Sonrasında eller yıkanmalıdır.

- Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30