banner116

Kavunun bilmediğiniz faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan kavunun insan vücuduna birçok faydası bulunuyor. Ayrıca uzmanlar, kavunun yanı sıra kavun kabuğunun da faydaları olduğunu belirtiyor.

Kavunun bilmediğiniz faydaları
banner115

Ağızda bıraktığı tat ve ferahlıkla yaz sıcağında serinleten bir özelliğe sahip olan kavun, sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra vücudun deforme olmuş birçok bölgesindeki problemlere de iyi gelir.

Ülkemizde çoğu yerde yetiştirilebilen kavun meyvesi, tıbbi tedavide ve kozmetik ürünlerinde kullanılır. Mevsim geçişlerinde vücudun sıvı oranını koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını destekleyen kavun özellikle Orta Asya'da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların güzellik malzemesi olmuştur.

Öte yandan kavun kabuğu, kilo vermede yarımcı olur. Kavun kabuklarını kaynatıp sabah kahvaltıdan önce bir bardak tükettiğinizde midenizin tokluk seviyesini kontrol altına almış olursunuz. Bunun yanı sıra kavun, metabolizmayı hızlandırarak önceki yağların yakılmasını destekler. 

Kavun kabukları
Ayrıca uzmanlar, kavun kabuklarını çöpe atılmaması konusunda uyarıyor. Kavun kabukları kaynatılıp tüketildiğinde sindirimi düzenler ve bağışıklığı güçlendirir. Peki kavunun bilmediğiniz diğer faydaları nelerdir?

Kavunun bilmediğiniz faydaları
- C vitamini açısından zengin olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.
- Saç dökülmesinin önüne geçer.
- Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

-  Düzensiz regl döneminin düzene girmesini sağlar.
- Vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sağlığına yardımcı olur.
- Cildin ışıl ışıl parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.
- Kalpteki ritim bozukluğunu önler.

- Kavunun çekirdeğini kaynatıp içerseniz böbrekte oluşma ihtimali olan kumun idrar yoluyla ağrısız atmasını sağlayabilirsiniz.
- Akciğer hastalıklarına neden olacak zararlı hücrelerin emilimini hızlandırır.
- Sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30