CHP, Boğaziçi'nden elini çekmelidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal: "Öğrenciler üzerinden yürütülen bir provokasyon görüyoruz. CHP her şeyden önce Boğaziçi'nden, gençlerden elini çekmelidir. CHP'nin geçmişten beri yaptığı hep budur. Sokak olaylarından medet ummak."

CHP, Boğaziçi'nden elini çekmelidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, TRT'ye konuştu...

"Öğrenciler üzerinden yürütülen bir provokasyon görüyoruz"

Siyasi noktada baktığımızda orada bazı siyasi partilerin temsilcilerinin orada olması en başından itibaren doğru değil. Öğrencilerin tepkileri varsa demokratik bir ülkede sorunların nasıl çözüleceği, sorun çözme mekanizmaları bütün demokrasilerde bellidir. Öğrenciler eğer protesto yapacaklarsa bir hak olarak demokrasilerde çerçevesi bellidir. Meselenin rektör olmadığını kendileri de zaten söylüyorlar. Hukuk dışı bir atama mı yapılmış, hayır. Yasal zeminde Cumhurbaşkanlığı diğer üniversitelere yapılan atamalar gibi hukuki çerçevede atamalar yapılmış.Bunların hepsi tartışılr. Amaç sorun çözmekse bu sorunun nasıl çözüleceği demokrasilerde bellidir. Bir partinin il başkanı oraya gidip çoğunluğu öğrenci olmayan gruplarla eylem hazırlayım, meselenin provokasyona dönüşmesi, kabeye dönük bir eylem orada gerçekleşti. İnsanlar bundan rahatsızlık duydular. Bundan rahatsızlık duyan Boğaziçi öğrencileriyle ilgili bir fişleme yapıldı. Öğrenciler üzerinden yürütülen bir provokasyon görüyoruz. Asıl öğrencilerin üzerinden ellerini çekmesi gereken CHP siyasi aklıdır.

"CHP her şeyden önce Boğaziçi'nden elini çekmelidir"

Meclis kürsüsünden bu ülkenin hakim ve savcılarına her türlü hakareti yaptılar. Ama bu ülkenin hakimleri önlerindeki yasaya göre karar veriyorlar. Yasaya göre 2 yılın altındaki suçlarda tutuklama yasağı getirildi. Bir kişinin tutuklanmaması onun terörle iltisaklı olmadığı anlamına gelmiyor. CHP her şeyden önce Boğaziçi'nden elini çekmelidir, gençlerden elini çekmelidir. CHP'nin geçmişten beri yaptığı hep budur. Sokak olaylarından medet ummak. Geçmişte Gezi olaylarında da aynı şeyi yaptılar. CHP, iktidarla olan ilişkisinde ya zinde güçlerin ya ordunun, ya yardının ya da medyanın iktidara müdahalesi sürecinde her zaman provokasyon içerisinde oldu. 

"CHP darbeci aklından hiç vazgeçmedi"

CHP darbeci aklından hiç vazgeçmedi. Bugün artık devlet milletin devleti haline geldiği için orduya iktidara müdahale et diyen CHP, şimdi kahraman ordumuza satılmış diyor. Çünkü onlar yargı darbesi de yapamadıkları için aynı kelimeleri yargıya söylüyorlar. CHP bugün sokaktan medet umuyor. CHP WhatsApp guruplarında geçen diyalogları var. Siz siyaset mi yapıyorsunuz yoksa sokak hareketlerinin örgütleyen bir yapıya mı dönüştünüz? Siyaset meşru bir zeminde yapılır. İşlerine geldiğinde hakimleri alkışlıyorlar, işlerine gelmeyince aynı hakime saray hakimi diyorlar. Bunun adı iki yüzlülüktür, siyaset değidir. 

Yeni Anayasa nasıl olacak?

Biz 18 yıldan beri yeni Anayasa'yı tartışıyoruz. Türkiye'de yeni Anayasa tartışmaları, bugün başlayan tartışmalar değil. Partiler yaklaşık 61 madde üzerinde geçmişte anlaşmışlardı. Geçmişte diğer siyasi partilerin de hala devam eden 82 darbe Anayasasının değiştirilmesi yönünde ciddi adımlar atıldı. Biz şimdi bu kadar reform yapmışken bu reformları taçlandıracak, bu ülkeyi darbe Anayasasından kurtaracak bir sivil Anayasa Türkiye için elzemdir. Türkiye'nin, darbeci cunta tarafından yapılmış ve artık yamalı bohçaya dönüşmüş bu Anayasayı değiştirmesi gerekiyor. 

Büyük Kongre ne zaman?

Mart ayının son haftası olarak kongremizi planlıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27