Satrançta hedef milyonlar

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, 2021 yılında çıtayı daha da yükselterek, 5 milyon ortaokul öğrencisine ve 1 milyon lisanslı sporcu hedefine ulaşmak istediklerini söyledi.

Satrançta hedef milyonlar

2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında satrancın seçmeli ders olarak okutulacağı müjdesi paylaşılmıştı. 

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Tulay, 2020 yılında TSF'nin en etkin federasyonlardan biri olduğunu, 2021 yılında bu etkinliğin turnuvalarla, şampiyonlarla ve çevrim içi faaliyetlerle ara vermeden devam edeceğini söyledi.

"Hedef 1 milyon lisanslı sporcu"

Satrancın ortaokullarda seçmeli ders olmasının ardından eğitim dünyasına yönelik faaliyetlerine ağırlık verileceğini aktaran Tulay, "Yeni normalde salgın koşullarına göre yüz yüze ve dijital dünyada 2021 yılında çıtamızı daha da yükselterek, 5 milyon ortaokul öğrencisine ve 1 milyon lisanslı sporcu hedefine ulaşmak istiyoruz." dedi. 

Tulay, 2020 yılında salgının olumsuz koşullarına rağmen, Türkiye’nin dört bir yanında etkinlikler, kampanyalar ve turnuvalar düzenlendiğini vurguladı:

"Milyonları satranç sporu ile buluşturduk. 2021 yılına ortaokullarda satranç branşının seçmeli ders olarak okutulması müjdesi ile başladık. Okul öncesinde ve ilköğretimlerde de satranç sporunu gerçekleştirdiğimiz projeler ile yaygınlaştırmıştık. Hedefimiz öncelikle 5 milyon ortaokul öğrencisine ulaşmak, ardından Türkiye’de ki her bireyin satranç sporunu yaşam tarzı olarak benimseyerek tüm hayatına yaymasını sağlamak."

"TSF 2021 yılına hazır"

2021 yılı için etkinlik takviminin oluşturulduğunu söyleyen Tulay, şu bilgileri verdi: 

"Ligleri temmuz ayında, yaş gruplarını haziran ayında düzenlemeyi planlıyoruz, salgın koşullarına göre Avrupa Yaş Gruplarını, 2021 Türkiye Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası’nı, 2021 Arzum Türkiye Kadınlar Şampiyonası’nı, 2021 Türkiye Gençler Şampiyonası’nı, 2021 Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nı, 2021 Türkiye Okul Sporları Yarışmalarını, 2021 Türkiye Üniversiteler Satranç Şampiyonası’nı, 2021 Türkiye Satranç Şampiyonası’nı ve etkinlik takviminde yer alan birçok faaliyet hayata geçirilecek."

Tulay, salgının durumuna göre yüz yüze ve çevrim içi etkinlikler için hazır olduklarını belirtti. 

"25 binin üzerinde devlet okulumuzu satranç sınıfları ile donattık"

5 milyonu aşan ortaokul öğrencilerinin tamamımın satranç sporu ile tanışmasını istediklerini hatırlatan Tulay, "Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile ilköğretimden liseye kadar ‘Satranç Sınıfları’ projesiyle 25 binin üzerinde devlet okulumuzu satranç sınıfları ile donattık. Fiziki yeterliliğe sahip, talepte bulunan her devlet okulumuzu satranç sınıfları ile 2021 yılında da buluşturmaya devam edeceğiz. 2021 yılında, bu çerçevede özellikle ortaokullarda çeşitli etkinliklerimiz ve projelerimiz gerçekleşecek." dedi. 

"Türkiye bu spora güçlü şekilde bağlı"

Türkiye'nin satrançta organizasyon kabiliyeti açısından başarılı bir ülke olarak dünyaca tanındığını anlatan Tulay, "Bu başarımızı 2020 yılında dijital dünyaya taşımayı başardık. Dijital dünyada rekor katılımlı turnuvalar ve dünyaca ünlü sporcuların katıldığı nitelikli organizasyonlar gerçekleştirdik. 2021 yılında, Türkiye’yi özel etkinlikler ve projeler ile buluşturmaya devam edeceğiz.Türkiye, satranç sporunu seviyor ve bu spora güçlü şekilde bağlı. Bu durum bizim çalışma azmimizi perçinliyor. 2021 yılının tüm spor camiasına ve ülkemize güzel gelişmeleri getirmesini diliyoruz." şeklinde görüş belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27