İnşaat atıkları geri dönüştürülüyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, hafriyat atıklarının izinli tesislerde bertaraf edilmesi, insan ve çevre sağlığı ile şehir estetiğinin bozulmaması için kapsamlı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ayrıca, Keskin Mahallesi'nde bulunan İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisin de 1 tona kadar olan  atıkları ücretsiz bir şekilde teslim alarak çevrenin kirlenmesine engel oluyor.

İnşaat atıkları geri dönüştürülüyor

Büyükşehir Belediyesi, Keskin Mahallesi'nde kurduğu tesis ile inşaat ve yıkıntı atıklarını teknolojiyi de kullanarak geri dönüştürüyor. Yaklaşık 13 hektarlık araziye kurulu tesise kabul edilen atıklar, sabit kırıcı ile geri kazanılmakta olup kırılmış ürün alt yapı ve dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Böylece, ürünün hammadde olarak kullandırılması sağlanmış ve ekonomiye kazandırılmıştır. Tesisin açıldığı günden bugüne 700 bin tondan fazla inşaat ve yıkıntı atığı kabulü yaptığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 500 bin tona yakın atığın kırma eleme işlemine tabi tutularak geri kazandırıldığını ifade ettiler. Tesise 1 tona kadar atığın ücretsiz olarak alındığını belirten yetkililer, 1 tondan sonra ton başına 11 TL ücret alındığını ifade ettiler. İlçe belediyelerinin, özellikle evlerde yapılan küçük tadilat işlemleri sonucu ortaya çıkan atıkları 5 çuvala kadar ücretsiz teslim alarak,  İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisi'ne getirdiğine dikkat çeken yetkililer, vatandaşları da atıklarını sokaklara bırakmamaları konusunda uyardı. 

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri kaçak dökümlerle ilgili denetimlerine de devam ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24

banner25

banner29

banner21

banner31

banner17

banner22

banner18

banner20

banner26

banner34

banner30

banner28

banner23

banner27