banner118

Ramazan zamlarını hemen bildirin!

Ramazan ayında gıda fiyatlarında oluşabilecek muhtemel fırsatçılıklara karşı uzmanlar, "Sorunlar yada ani fiyat artışlarıyla karşılaştığınızda şikayet edin, sessiz kalmayın" uyarısında bulunuyor.

Ramazan zamlarını hemen bildirin!
banner115

Ramazan ayında gıda fiyatlarında oluşabilecek muhtemel fırsatçılıklara karşı uzmanlar, "Sorunlar yada ani fiyat artışlarıyla karşılaştığınızda şikayet edin, sessiz kalmayın" uyarısında bulunuyor.

Mayıs ayında bazı ürünlerde hasatın başlayacak olması Ramazan ayı öncesi gıda fiyatlarında gevşeme sağlaması bekleniyor.  Ancak her Ramazan'da sahneye çıkan 'fırsatçıların' bu gevşemeyi vatandaşa yansıtmayabileceği, üstüne fiyatları daha da artırabileceği ihtimali de göz ardı edilmiyor. 

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Ticaret Bakanlığı'nın geçen yıl gıdada fahiş fiyat artışlarıyla birlikte gündeme aldığı ve mobil kaynaklar üzerinden uyguladığı şikayet hatlarının Ramazan ayı boyunca daha sık kullanılacağı tahmin ediliyor.

AKILLI TELEFONLA ŞİKAYET

Bu dönemde oluşabilecek fiyat artışları da 81 ilden Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine, Bakanlığa, CİMER'e iletilebilirken, ayrıca 'Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi' (HFA-Bildirim) mobil uygulaması üzerinden görselle birlikte de şikayet edilebiliyor. Bu uygulama tüm akıllı mobil cihazlara ücretsiz indirebiliyor.

Yapılan başvuruya dair süreç, tüketici tarafından mobil uygulama aracılığıyla takip edilebiliyor. İncelemeler sonucunda fahiş fiyat artışı tespit edilirse para cezası gibi pek çok yaptırım uygulanabiliyor.


Tüketicileri uyaran Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, indirim mağazalarının ürünlerinin yüzde 70'inin özel ürünler olduğunu hatırlattı. Bu nedenle 'bilindik ürün' almanın önemine dikkat çeken Altunbilek, "Tüketici bu ürünleri daha ucuz görüp bunlara kayiyor ama sonrasında daha çok zarara uğruyor. Bir diğer sorun ise bizim ürünlerimizle aynı ürün ambalajını bile yapıyorlar. Mesela bizim sattığımız sıvı yağ 5 kilo iken, onlar aynı ambalajda 4.5 kilo satıyor. Markalı ürün bu dönemde de vazgeçilmez olmalı. Fiyatlar geçen yıllara oranla yüksek ancak artık piyasa kendini dengeliyor. Ramazan süresince de daha normal fiyatlar bekliyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 01:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30