banner123

Kadınların haklı mücadelesinin yanındayız

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kadınların toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşamın her alanına eşit katılımlarının sağlanması amacıyla çalışmalar yürüten Kadın Koalisyonu’nun pandemi dönemi için hazırlamış olduğu haritada ilk 3 sırada yer aldı.

Kadınların haklı mücadelesinin yanındayız
banner115

Her türlü şiddet, sömürü ve cinsel istismara karşı; özgür, güçlü ve eşit bir yaşam için verdikleri haklı mücadelede kadınların yanında olduklarını ifade eden Başkan Büyükerşen, yerel yönetimler olarak hak temelli çalışmalar ve uygulamalarla bu mücadeleye destek vermeye devam edeceklerini belirtti.
2008 yılında hizmete başlayan ve 12 yılda yaklaşık 12 binden fazla kadının hayatına dokunan Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, psikolojik danışmanlık, hukuki danışmanlık, beslenme ve diyet danışmanlığı gibi ücretsiz hizmetleri ile kadınlara destek oluyor.Pandemi döneminde de bu hizmetleri online olarak sürdüren Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, verdiği kadın sağlığı seminerleri ile kadınları güçlendirmeye devam ediyor. Ayrıca pandemi döneminde sosyal destekler başta olmak üzere birçok alanda kadınların yanında olan Büyükşehir Belediyesi, kadınların toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşamın her alanına eşit katılımlarının sağlanması amacıyla çalışmalar yürüten Kadın Koalisyonu’nunpandemi dönemi için hazırlamış olduğu haritada ilk 3 sırada yer aldı. Koalisyonun 12 eşitlikçi politika üzerinde değerlendirmeler yaptığı pandemi haritasında Eskişehir’in yanı sıra İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri de uygulamaları ile ön plana çıktı.

 

“Kadınların haklı mücadelesinin yanındayız!”
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Eşitlik Birimi ve Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi ile hak temelli çalışmalar ve uygulamalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Kadın Koalisyonu tarafından hazırlanan pandemi haritasında bu çalışmaların memnuniyetle karşılanmasından büyük mutluluk duyduk. Daha önce de ifade ettiğim gibi her türlü şiddet, sömürü ve cinsel istismara karşı; özgür, güçlü ve eşit bir yaşam için verdikleri haklı mücadelede kadınların yanındayız ve yerel yönetimler olarak hak temelli çalışmalar ve uygulamalarla bu mücadeleye destek vermeye devam edeceğiz. Belediyemizin üst düzey bürokratlarının büyük bölümünü kadınlar oluştururken, otobüs şoföründen vatmana, zabıtadan parkomat görevlisine kadar belediyemizin her biriminde kadınların aktif rol almalarını istiyor, bu sebeple de kadın istihdamını destekliyoruz. Pandemi sürecinde de kadınlara yönelik sosyal destek ve yardımlarımızı imkanlarımız ölçüsünde arttırarak sürdürdük. Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimiz online olarak psikolojik danışmanlık, hukuki danışmanlık, beslenme ve diyet danışmanlığı çalışmalarını sürdürdü. Şimdi de online kadın sağlığı eğitimleri ile bu alanda da kadınlarımızı güçlendiriyoruz. Düzenlediğimiz online yarışmalar ile kadınları evde kaliteli zaman geçirmeleri için teşvik ediyor, ESMEK çatısı altında verdiğimiz yüz yüze ve online eğitimler ile kadınların kişisel gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Güçlü kadınların güçlü toplumlar yarattığına inanan birisi olarak kadınlar için yaptığımız daha birçok uygulama var. İnanıyorum ki güçlenen kadınlarımızın sayısı arttıkça kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçebileceğiz” diyerek pandemi haritası çalışmaları nedeniyle Kadın Koalisyonu’na teşekkür etti. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner124

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30