Türkiye bir enerji cenneti

Hüseyin Baş: "Devletimizin sahip olduğu bütün kaynakları milletimizin yararına devletimiz kullanmak zorundadır. Kayseri’de altın madenleri Kanadalı firmalara peşkeş çekilmiş. Burada hala madenler işliyor, bir yandan da  ‘Lozan’dan dolayı 2023 yılına kadar bu madenleri kullanamıyoruz’ diyorlar,  o da yalan."

Türkiye bir enerji cenneti

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisinin Eskişehir il kongresine katıldı. 

Hüseyin Baş, Fahri Gürgenburan’ın yeniden il başkanı seçildiği konuşmasında ekonomi üzerine önemli değerlendirmeler yaptı.

Hüseyin Baş şu açıklamaları yaptı;

Dolardaki yükseliş karşısında AK Parti milletvekillerinin yaptıkları açıklamaları milletle dalga geçmek gibi. Dolar 1 lira koya koya gidiyor. Artık ne olacağını kestiremiyoruz. 

Milletin canına okumuş, yetmemiş gibi dalga geçmeye başladılar.  Japonya’nın para birimi 1 dolar karşısında 114 yen. Japonya’nın para birimi ile ilgili konuştuğunu gördünüz mü diyorlar. Japonya’da kişi başına düşen milli gelir 48 bin dolar, Türkiye’de ise 7 bin dolar. Bu da doğru değil ama neyse. Japonya ile Türkiye’yi kıyaslamak, ‘Almanya bizi kıskanıyor’ demek kadar saçma ve anlamsızdır. O yüzden bu kandırmacalara gelmeyeceğiz.

Türkiye’de yaşanan krizi “Rusya modeli uygulanıyor” şeklinde izah etmeye çalışanlar var. Bugün yaşanan duruma bazı uyanık tipler Milli Ekonomi Modelinden fikir devşirebilmek için, ‘Türkiye’de Rusya modeli uygulanıyor’ diyor. Son zamanlarda böyle bir yalan, safsata çıktı. Neymiş bu Rusya modeli? Rusya’da para birimi değer kaybetmiş ama Rusya havalara uçmuş! Rusya’da bir devalüasyon oldu ve parası yüzde 30 civarında değer kaybetti. Yıl 2014 ABD Başkanı Obama, ‘Bu Rusya çok ciddi anlamda küresel güç haline gelmeye başlıyor ve bizim Rusya’nın büyümesini durdurmamız lazım’ dedi.  Obama’nın bu söylemlerinden sonra ABD ile OPEC 120 dolar civarında seyreden petrolün varil fiyatını birlikte hareket ederek 30 dolarlara kadar düşürdüler. Rusya’nın da en büyük gelir kalemlerinden biri petrol. Rusya’da kriz çıkarmak pahasına dünya ticaretini tehdit ettiler ve bozdular. Böyle olunca da Rusya’nın para birimi değer kaybetti.”

27 Şubat 2013’te Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Rusya’nın millet meclisi Duma’da Milli Ekonomi Modeli’ni anlattı. Putin’in danışmanları onu dinledi ve günün sonunda dediler ki, ‘Biz bundan sonra Haydar Baş’ın yazdığı Milli Ekonomi Modelini uygulayacağız. Ve Rusya bu modeli uygulayarak bugün bulunduğu konuma geldi. Peki Türkiye’de durum Rusya modeli mi?  Biz bildiğin krizin daniskasını yaşıyoruz. Bu krizin sebebi belli başlı tiplerin cahil cahil hareketleri. 

Şimdi çıkıp ‘Cumhurbaşkanımız Merkez Bankası ile bir pozisyon alıyor, doları yükseltiyor ama bir bildiği vardır" derler. İnanmayın buna. Hiçbir bildikleri yok. Çünkü bunun matematiksel hiçbir karşılığı yok.”

Çıkmış, ‘Faizle ilgili nas var. Nas nedir? Ayet... 20 yıldır ülke yönetiyorsun şimdi mi duydun ayeti. Hiç alma o zaman! Kadir Çöpdemir’in programında ‘Krediyle gemicik aldık’ demiyor mu? Şimdi başka yerlere verdiğin sözü tutmak olunca faiz haram, ama gemicik alınca helal. Böyle bir durumdayız.

Bu adamlar dövizi yükseltti. Burada hedefledikleri ne? İyi niyetli olduklarını düşünelim, muhtemeldir ki cari açığı kapatmak. Türkiye’nin enerji ithalatı 30 milyar dolar. Peki Türkiye’nin cari açığı ne kadar? 30 milyar dolar. Yani sen enerjini üretsen zaten cari açığı kapatıyorsun. 

Devletimizin sahip olduğu bütün kaynakları milletimizin yararına devletimiz kullanmak zorundadır. Bakın Kayseri’de altın madenleri Kanadalı firmalara peşkeş çekilmiş. Burada hala madenler işliyor, bir yandan da  ‘Lozan’dan dolayı 2023 yılına kadar bu madenleri kullanamıyoruz’ diyorlar,  o da yalan. 

Biz kendi madenlerimizi, kaynaklarımızı kendi insanımızın faydasına kullanacağız. Türkiye bir enerji cenneti. Biz enerjimizi de üreteceğiz. Ben cari açığı da kapatacağım ve bu cari açıktan kaynaklı bir kriz yaşanmayacak. Bu ekonomiyle ilgili gördüğünüz olaylar gözünüzde büyüttürülen, esasında hiçbir zorluğu olmayan basit hadiseler. Nasıl zorluğu olmaz, eğer Milli Ekonomi Modeline hakimsen.

En iyi çözüm yolları, ‘Biz dışardan düşük faizli borç alacağız’ demek. Yahu bundan dolayı bugünleri yaşamıyor muyuz zaten. Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan, ‘ülkeler borçlanarak büyür, biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak borçlanarak büyüdük’ demiş. İyi yaptınız, sonu bu işte! Senin paranın değeri yok. Paranın değeri yoksa insanının değeri var mı dışarıdakini gözünde? O da yok. İnsanının değeri yok. Malının değeri var mı? O da yok. Kim niye senden çekinsin? Havada 3 tane pır pır uçurdun diye dünyayı fethedeceğini mi zannediyorsun.” 

Hala uyanabiliriz, alarm hala çalıyor. Biz alarm olarak hala milletimizi uyarıyoruz. Artık dönelim bu gafletten, aklımızı başımıza alalım. Samimiyetle söylüyorum, verin bu kardeşinize yetkiyi... Çözümümüz var, ortaya koyduğumuz bir modelimiz var. Bunu hayata geçirelim. Bakın Rusya Milli Ekonomi Modeli ile dünyayı salladı. Çin bugün dünyanın en büyük GSMH’sine yani dünyadaki en büyük sermayeye sahip. 21 trilyon dolar yıllık GSMH’si var. ABD’den fazla, ABD’nin 18 trilyon dolar. Çin bu noktaya Milli Ekonomi Modeliyle geldi.  Biz de bunu başarabiliriz, daha da iyisini başarabiliriz.”
 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner25

banner26

banner21

banner31

banner28

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner30

banner23

banner27